Sobota pełna filmowych nagród

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sobota pełna filmowych nagród
Reżyser Andrzej BarańskiFoto: Tytus Żmijewski/PAP

Tak się składa, że 12 grudnia wieczorem zostaną wręczone najważniejsze filmowe nagrody, zarówno polskie, jak i europejskie. Złotymi Lwami oraz Europejskimi Nagrodami Filmowymi zostaną uhonorowani najlepsi twórcy minionego roku. O obu wydarzeniach porozmawia w swoim programie Ryszard Jaźwiński.


EnrgaCamerimage 1200.jpg
Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Wiadomo też, że podczas ceremonii zamknięcia 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrody Platynowych Lwów odbiorą dwaj reżyserzy: Feliks Falk oraz Andrzej Barański. To uhonorowanie ich twórczości, która od wielu dekad stanowi wielką i trwałą wartość w polskim kinie i kulturze. 


Posłuchaj

48:27
$5, FPFF w Gdyni, Andrzej Barański laureatem Platynowych Lwów (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

– Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Chociaż z drugiej strony kryje się za nim pewien znak, że czas już na podsumowanie swojej twórczości – mówi Andrzej Barański. – Dotyczy to też Feliksa Falka, można powiedzieć kolegi ze szkolnej ławy: byliśmy na tym samym roku, pierwsze etiudy robiliśmy równocześnie – dodaje.

– Obaj też, zdając do łódzkiej Filmówki, mieliśmy już opublikowane utwory w "Dialogu" oraz pewien dorobek. On jako absolwent ASP miał udział w wystawach, ja za sobą miałem długoletnią działalność w teatrze studenckim – wspomina reżyser.

Andrzej Barański z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych był związany właściwie od początku swojej kariery. W 1976 r., jeszcze w Gdańsku, za film "W domu" odebrał nagrodę za debiut reżyserski w kategorii film telewizyjny. – On ma dla mnie szczególne znaczenie: nim w sposób zdecydowany, indywidualny wkroczyłem do świata filmu – tłumaczy.

Masterclass na 45. FPFF: Andrzej Barański/YouTube FPFFGdynia

Ponadto w audycji:

  • Młoda Gala 45. FPFF – prezentacja laureatów Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz festiwalowych nagród pozaregulaminowych, rozmowy z nagrodzonymi, wypowiedzi twórców i jurorów;
  • rozmowa z Dariuszem Jabłońskim, prezydentem Polskiej Akademii Filmowej – o Agnieszce Holland, nowym prezydencie Europejskiej Akademii Filmowej, o polskich kandydatach do Europejskich Nagród Filmowych;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.


***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 16.08

pr

Polecane