Co robią pisarze w wojsku, czyli fantazja najgroźniejszą bronią
2020-12-09, 17:12 | aktualizacja 2020-12-10, 14:12
Czy można przewidzieć przyszłość? To kwestia co najmniej dyskusyjna, chociaż nie można zaprzeczyć, że część wizji futurologów, pisarzy, reżyserów i scenarzystów się sprawdziła: np. w serialu "Star Trek" z połowy lat 60. XX w. pojawiły się komunikatory i tablety. To wystarczyło, aby nad Sekwaną stwierdzono, że warto w takie wizje zainwestować. I powołano do służby wojskowej... pisarzy science fiction!
Francuska armia wzywa na pomoc pisarzy. A dokładnie: pisarzy science fiction, ale też futurologów. Tak powstał Red Team. Skąd ten dość, nomen omen, fantastyczny pomysł? To proste: ci twórcy są niezastąpieni w wymyślaniu nowych technologii czy scenariuszy przyszłych konfliktów i wojen oraz używanych w ich trakcie rodzajów broni.
Posłuchaj
– Mają wesprzeć proces tworzenia wizji scenariuszy przyszłości i wytrącić z rutyny intelektualnej sztabowców i analityków zajmujących się tym na co dzień - tłumaczy Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Zajęcia im nie zabraknie, gdyż "na rozkładzie" są m.in. globalne ocieplenie, podbój przestrzeni kosmicznej oraz permanentna kontrola poprzez implanty mózgowe.
– Obszar, który na pewno znajdzie się w centrum uwagi, to styk człowieka i natury – wskazuje dr Maciej Kawecki z warszawskiej Wyższej Szkoły Bankowej i Instytutu Stanisława Lema. – Pierwszym prototypem był ksenobot, czyli komórka żaby połączona z urządzeniem stymulującym jej rozwój. Dzięki temu jest w stanie przemieszczać się po organizmie człowieka, np. chorego na raka, docierać do guza i dobierać dawkę leku odpowiednią do jego wielkości –opowiada.
Star Trek: The Original Series – First Epizod Opening (The Man Trap)/YouTube Exactio
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 17.18
pr