Silver gaming. W co grają nasi dziadkowie i babcie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Silver gaming. W co grają nasi dziadkowie i babcie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pixel-Shot

Okazuje się, że po nastolatkach grupą wiekową najchętniej sięgającą po gry komputerowe są… seniorzy. – W grach często nie ma znaczenia, kto ile ma lat – mówi Damian Gałuszka, badacz gier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz gość festiwalu Games Of Impact 2020, na którym poruszony zostanie m.in. temat silver gamingu.

Posłuchaj

3:06
Silver gaming, czyli seniorzy i ich "cyfrowy postęp" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czym jest silver gaming?

Pojęcie silver gamingu obejmuje zarówno aktywizację seniorów w obszarze gier wideo, jak i tworzenie tytułów dopasowanych do ich potrzeb i ograniczeń. Chociaż, jak pokazują badania, seniorzy grają częściej, niż nam się wydaje i to w gry zaprojektowane z myślą o młodych odbiorcach. 

Na YouTube można znaleźć swojego rodzaju gwiazdy silver gamingu, które mają swoje własne kanały i tysiące subskrybentów. Taką gwiazdą jest m.in. Shirley Curry nazywana także Babcią Skyrim. 85-latka dosyć regularnie nagrywa recyplaye (relacje wideo z rozgrywki – przyp. red.) ze Skyrim, czyli całkiem rozbudowanego, poważnego RPG-a (gry opartej na narracji, w której gracze wcielają się w role wykreowanych przez siebie postaci – przyp. red.). 

SkyrimSE: Katamet Junior aka Kat: #30 Showing Lucien Around the College/Shirley Curry

Starszych trzeba szanować (także w gamingu)

Seniorzy grający w sieci często współpracują i rywalizują z młodymi graczami w taki sposób, że wiek przestaje mieć znaczenie. Zdarza się jednak, że osoby starsze, którym udało się pokonać wykluczenie cyfrowe, mają do czynienia z nową barierą – wykluczeniem ze wspólnych rozgrywek przez młodszych współgraczy.

– Osoba starsza bywa krytykowana przez innych, bo psuje statystyki, szczególnie w FPS-ach, czyli strzelankach, gdzie są one bardzo ważne – potwierdza Damian Gałuszka. – To temat do szerszej dyskusji, to żeby kultura graczy była bardziej inkluzyjna, żebyśmy zachęcali ludzi w różnym wieku i z różnymi kompetencjami do sięgania po to medium, bo ono jest korzystne dla osób starszych i wpisuje się w myślenie o aktywnym starzeniu się – wyjaśnia badacz.

Pierwszy dzień festiwalu gier zaangażowanych społecznie Games for Impact 2020!/FINA Wałbrzyska 3/5

Tegoroczna edycja festiwalu Games Of Impact wystartowała 8 grudnia i potrwa do 11 grudnia. W związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią wydarzenie odbywa się w formule online.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 12.28

kr

Polecane