Jak biegać, żeby nie nabawić się kontuzji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak biegać, żeby nie nabawić się kontuzji
Foto: Glow Images

Jedną z przyczyn kontuzji jest niedopasowane do naszej wagi i stylu biegania obuwie.

Posłuchaj

Jak biegać, żeby nie nabawić się kontuzji
+
Dodaj do playlisty
+

- Najczęstsze urazy biegaczy to urazy kończyn dolnych: stopy, kolana, ścięgna Achillesa, stawu skokowego - mówi dr Piotr Chomicki-Bindas. Przyczyną kontuzji są  błędy treningowe, czyli gwałtowne zwiększanie obciążeń, zwiększanie  intensywności treningów. Trzeba bardzo uważać, gdy chcemy dołączyć do swoich planów treningowych biegi górskie. Podbiegi, zbiegi po pochyłości są szczególnie obciążające.


Gdy kontuzja już nam się przydarzy, trzeba od razu zgłosić się do specjalisty i stosować  się do jego zaleceń. Warto dokładnie omówić i zaplanować z osoba prowadzącą cały program leczenia, tak aby po kontuzji  bezpiecznie wrócić do uprawiania sportu. Musimy pamiętać, że wcześniej przebyta kontuzja jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia kontuzji następnych, dlatego trzeba ją wyleczyć do końca.

- Żeby uniknąć kontuzji, należy dopasować trening do swoich możliwości - mówi Ewa Witek, fizykoterapeuta. Pamiętajmy o tym, by wykonać rozgrzewkę, rozciąganie przed i po treningu.  Kolejną ważną rzeczą jest dopasowanie obuwia biegowego do naszej stopy i wagi. Buty nie muszą być z  najwyższej półki. Najlepiej dokonać zakupu w sklepie, w którym można przebiec się na bieżni, tak aby można było określić jaką mamy stopę i jaki mamy styl biegania.

Jak co tydzień, w każdą sobotę także i 25 września zapraszamy na zajęcia dla wszystkich, którzy kiedykolwiek myśleli, że chcieliby zacząć biegać ale nie wiedzieli, jak się za to zabrać.  Na razie tylko w trzech miastach ale mamy zamiar rozszerzyć tę ideę. Powstała ona przy współpracy audycji "Biegam bo lubię" w Programie III i portalu Bieganie.pl. Zapraszamy na stadiony wszystkich początkujących. Treningi zaczynają się o 10.00 w następujących miastach:

w Warszawie - Stadion RKS SKRA, ul.Wawelska 5

w Krakowie - Stadion, plac na Groblach

w Bielsku-Białej - Stadion, ul. Jaworzyńska 120.

 

Zapraszamy na portal bieganie.pl.

Audycji "Biegam, bo lubię" można słuchać na antenie Trójki w każdy czwartek o 17.20.

Polecane