Nie żyje najszybszy człowiek na Ziemi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie żyje najszybszy człowiek na Ziemi
Chuck Yeager przy samolocie Bell X-1 Glamorous GlennisFoto: U.S. Air Force photo/domena publiczna

W wieku 97 lat zmarł Chuck Yeager, pierwszy człowiek, którzy przekroczył prędkość dźwięku. Dokonał tego 14 października 1947 roku w eksperymentalnym samolocie rakietowym Bell X-1 nazwanym na cześć żony "Glamorous Glennis".


pentagon ufo 663.jpg
USA i UFO. Czy Pentagon limituje informacje?

Yeager pochodził z niewielkiej miejscowości położonej w Appalachach. – Nie interesowały mnie samoloty, ponieważ żyjąc w górach, nie miałem o nich pojęcia. W czasie pierwszego lotu pochorowałem się, potem jednak okazało się, że mam dobrą koordynację i wzrok – wspominał po latach.


Posłuchaj

2:37
Zmarł Chuck Yeager (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas wojny wykonał ponad 60 misji bojowych, zaliczając 13 zestrzeleń. Po jej zakończeniu pozostał w lotnictwie jako pilot oblatywacz. 14 października 1947 roku wykonał najważniejszy lot życia: w eksperymentalnym samolocie rakietowym Bell X-1 osiągnął 1060 km/h i jako pierwszy człowiek na Ziemi i przekroczył prędkość dźwięku. Po tym wyczynie został okrzyknięty "najszybszym człowiekiem na Ziemi".

Do chwili lotu Yeagera naukowcy tak naprawdę nie byli pewni, co się stanie w momencie przekroczenia prędkości dźwięku, nie wiedzieli też, jak zareaguje ludzie ciało. Obecnie przyjmuje się, że jego wyczyn był pierwszym krokiem w drodze na Księżyc i ku gwiazdom. – To było największe osiągnięcie mojego życia. Ale też wielka frajda – przyznał po latach w wywiadzie dla telewizji CBC.

The Sound Barrier – Bell X-1/Documentary/YouYube WAR – HISTORY – DOCUMENTARY


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Marek Wałkuski
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 12.31

pr

Polecane