95 lat Polskiego Radia. Zawsze tam, gdzie dzieje się historia
Z okazji 95-lecia Polskiego Radia uruchomiony został specjalny serwis 95latpolskieradio.pl. Znaleźć tam można najcenniejsze archiwa – głos Józefa Becka, głosy słynnych polskich pisarzy, przedwojennych spikerów, relacje z najważniejszych wydarzeń historycznych. – Ten serwis powstał po to, żeby nie tylko spopularyzować i udokumentować dzieje Polskiego Radia, ale także oddać hołd tym wszystkim ludziom, którzy przez 95 lat tworzyli je w różnych warunkach – mówił Bartłomiej Makowski z redakcji serwisów internetowych i archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej.
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracy
Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jedyna w swoim rodzaju podróż przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisanej w niebywałym bogactwie dźwięków – 26 listopada, w 95. rocznicę rozpoczęcia regularnej działalności przez Próbną Stację Radionadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, wystartował serwis internetowy poświęcony historii Polskiego Radia.
Nowy, multimedialny serwis podzielony jest na 8 rozdziałów, które prezentują wybór najważniejszych dokonań z szerokiego spektrum działalności Polskiego Radia przez niemal sto lat jego istnienia.
1. POCZĄTEK RADIA - to przedstawienie sylwetek budowniczych Polskiego Radia, nagrania głosów pierwszych spikerów oraz ilustrowane utrwalonymi na taśmie wspomnieniami pracowników dzieje rozgłośni w Warszawie, a także ośmiu przedwojennych rozgłośni regionalnych.
Więcej dowiesz się na stronie: Początek radiowej działalności
2. HISTORIA MA GŁOS – Polskie Radio od 95 lat jest zawsze tam, gdzie dzieje się historia. Wsłuchanie się w pełne emocji relacje z różnych dekad to niepowtarzalne doświadczenie szczególnego "tu i teraz", znalezienie się w wirze zdarzeń sprzed lat. W rozdziale zaprezentowano wybór 36 przełomowych wydarzeń w historii Polski i świata, każde z nich zilustrowane jest dokumentującymi je materiałami dźwiękowymi.
Zobacz w nowym serwisie na stronie: Historia ma głos
3. TEATR WYOBRAŹNI – słuchowiska i radiowe powieści to znak rozpoznawczy Polskiego Radia. Od przedwojennego "Pogrzebu Kiejstuta" po współczesne odcinki najdłużej na świecie, do dziś emitowanej powieści radiowej "Matysiakowie" – teatr wyobraźni pokazuje, że w niewielkim studiu można stworzyć cały wszechświat.
Więcej w nowym serwisie na stronie: Teatr Wyobraźni
4. GŁOSY RADIOWEGO TEATRU – przez deski radiowego teatru wyobraźni przewinęło się setki znakomitych aktorów, reżyserów, autorów słuchowisk. Jakim doświadczeniem była dla nich praca w radiowym teatrze? Na to pytanie odpowiadają sami zainteresowani.
Więcej na stronie: Głosy radiowego teatru
5. GŁOSY PISARZY – radio – medium skupione na słowie – było od początku doceniane przez literatów. Najwięksi polscy pisarze i poeci współpracowali z Polskim Radiem, tworzyli dla niego, zyskiwali nową przestrzeń, w której mogła wybrzmieć ich twórczość. W radiowym archiwum zachowały się setki głosów polskich pisarzy i poetów.
Posłuchaj na stronie Głosy pisarzy
6. RADIOWA FILHARMONIA – przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak Władysław Szpilman, to w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV Symfonii Karola Szymanowskiego i, uwaga, zapis głosu kompozytora. W naszej "filharmonii", otwartej na wiele muzycznych gatunków, nie mogło też zabraknąć wspomnienia o jednym z pierwszych w Europie ośrodków muzyki elektronicznej.
Posłuchaj więcej na stronie: Radiowa filharmonia
7. SPORT W POLSKIM RADIU – Przeżyjmy to jeszcze raz: medal Kusocińskiego, olimpijski laur Orłów Górskiego, małyszomania. Wystarczy zamknąć oczy, wsłuchać się i dać ponieść emocjom! Polskie Radio od początku swojego istnienia towarzyszyło najważniejszym sukcesom sportowym Polaków, było też miejscem narodzin niezwykłego, żywego i kwiecistego języka komentatorów sportowych. 95 lat Polskiego Radia to też blisko sto lat sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego.
Więcej sportowych wspomnień znajdziesz tutaj: Sport w Polskim Radiu
8. DZIECI W POLSKIM RADIU – pierwsza audycja dla najmłodszych została nadana na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego już w 1926 roku. Od tego czasu programy dla najmłodszych stały się nieodzowną częścią Polskiego Radia: od pogadanek zoologicznych dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego po nadawanie jedynej całodobowej stacji radiowej poświęconej wyłącznie dzieciom i rodzicom – Polskiego Radia Dzieciom.
Kliknij w obrazek i przenieś się w czasie, w podróż zapisaną w ogromie archiwalnych dźwięków:
***
Tytuł reportażu: "95 lat w dźwięku"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 14.15
kr