95 lat Polskiego Radia. Zawsze tam, gdzie dzieje się historia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
95 lat Polskiego Radia. Zawsze tam, gdzie dzieje się historia
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z okazji 95-lecia Polskiego Radia uruchomiony został specjalny serwis 95latpolskieradio.pl. Znaleźć tam można najcenniejsze archiwa – głos Józefa Becka, głosy słynnych polskich pisarzy, przedwojennych spikerów, relacje z najważniejszych wydarzeń historycznych. – Ten serwis powstał po to, żeby nie tylko spopularyzować i udokumentować dzieje Polskiego Radia, ale także oddać hołd tym wszystkim ludziom, którzy przez 95 lat tworzyli je w różnych warunkach – mówił Bartłomiej Makowski z redakcji serwisów internetowych i archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej.

Jedyna w swoim rodzaju podróż przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisanej w niebywałym bogactwie dźwięków – 26 listopada, w 95. rocznicę rozpoczęcia regularnej działalności przez Próbną Stację Radionadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, wystartował serwis internetowy poświęcony historii Polskiego Radia.

Nowy, multimedialny serwis podzielony jest na 8 rozdziałów, które prezentują wybór najważniejszych dokonań z szerokiego spektrum działalności Polskiego Radia przez niemal sto lat jego istnienia. 


Posłuchaj

12:17
Serwis 95latpolskieradio.pl – historia polskiej radiofonii w 8 rozdziałach (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

1. POCZĄTEK RADIA - to przedstawienie sylwetek budowniczych Polskiego Radia, nagrania głosów pierwszych spikerów oraz ilustrowane utrwalonymi na taśmie wspomnieniami pracowników dzieje rozgłośni w Warszawie, a także ośmiu przedwojennych rozgłośni regionalnych.

Więcej dowiesz się na stronie: Początek radiowej działalności

2. HISTORIA MA GŁOS – Polskie Radio od 95 lat jest zawsze tam, gdzie dzieje się historia. Wsłuchanie się w pełne emocji relacje z różnych dekad to niepowtarzalne doświadczenie szczególnego "tu i teraz", znalezienie się w wirze zdarzeń sprzed lat. W rozdziale zaprezentowano wybór 36 przełomowych wydarzeń w historii Polski i świata, każde z nich zilustrowane jest dokumentującymi je materiałami dźwiękowymi.

Zobacz w nowym serwisie na stronie: Historia ma głos

3. TEATR WYOBRAŹNI – słuchowiska i radiowe powieści to znak rozpoznawczy Polskiego Radia. Od przedwojennego "Pogrzebu Kiejstuta" po współczesne odcinki najdłużej na świecie, do dziś emitowanej powieści radiowej "Matysiakowie" – teatr wyobraźni pokazuje, że w niewielkim studiu można stworzyć cały wszechświat.

Więcej w nowym serwisie na stronie: Teatr Wyobraźni

4. GŁOSY RADIOWEGO TEATRU – przez deski radiowego teatru wyobraźni przewinęło się setki znakomitych aktorów, reżyserów, autorów słuchowisk. Jakim doświadczeniem była dla nich praca w radiowym teatrze? Na to pytanie odpowiadają sami zainteresowani.

Więcej na stronie: Głosy radiowego teatru

5. GŁOSY PISARZY – radio – medium skupione na słowie – było od początku doceniane przez literatów. Najwięksi polscy pisarze i poeci współpracowali z Polskim Radiem, tworzyli dla niego, zyskiwali nową przestrzeń, w której mogła wybrzmieć ich twórczość. W radiowym archiwum zachowały się setki głosów polskich pisarzy i poetów.

Posłuchaj na stronie Głosy pisarzy

6. RADIOWA FILHARMONIA – przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak Władysław Szpilman, to w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV Symfonii Karola Szymanowskiego i, uwaga, zapis głosu kompozytora. W naszej "filharmonii", otwartej na wiele muzycznych gatunków, nie mogło też zabraknąć wspomnienia o jednym z pierwszych w Europie ośrodków muzyki elektronicznej.

Posłuchaj więcej na stronie: Radiowa filharmonia

7. SPORT W POLSKIM RADIU – Przeżyjmy to jeszcze raz: medal Kusocińskiego, olimpijski laur Orłów Górskiego, małyszomania. Wystarczy zamknąć oczy, wsłuchać się i dać ponieść emocjom! Polskie Radio od początku swojego istnienia towarzyszyło najważniejszym sukcesom sportowym Polaków, było też miejscem narodzin niezwykłego, żywego i kwiecistego języka komentatorów sportowych. 95 lat Polskiego Radia to też blisko sto lat sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego.

Więcej sportowych wspomnień znajdziesz tutaj: Sport w Polskim Radiu

8. DZIECI W POLSKIM RADIU – pierwsza audycja dla najmłodszych została nadana na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego już w 1926 roku. Od tego czasu programy dla najmłodszych stały się nieodzowną częścią Polskiego Radia: od pogadanek zoologicznych dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego po nadawanie jedynej całodobowej stacji radiowej poświęconej wyłącznie dzieciom i rodzicom – Polskiego Radia Dzieciom.

Kliknij w obrazek i przenieś się w czasie, w podróż zapisaną w ogromie archiwalnych dźwięków:

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

***

Tytuł reportażu: "95 lat w dźwięku" 
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 14.15

kr

Polecane