Artysta, dowcipniś, filozof. Mija 40 lat od śmierci Johna Lennona

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Artysta, dowcipniś, filozof. Mija 40 lat od śmierci Johna Lennona
John Lennon (1940 - 1980)Foto: PAP/Photoshop/Chris Walter

We wtorek 8 grudnia mija 40 lat od śmierci Johna Lennona – członka zespołu The Beatles, kompozytora, piosenkarza, autora tekstów i aktywisty społeczno-politycznego. Artysta uważany dziś za światową ikonę lat 60. i wczesnych lat 70. zginął w wieku 40 lat zastrzelony przed swoim mieszkaniem w Nowym Jorku.


Yoko Ono John Lennon FREE_1200_660.jpg
40 lat temu zabójstwo Johna Lennona zmroziło cały świat

John Lennon urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu. To właśnie dziewiątka została jego ulubioną liczbą i towarzyszyła muzykowi przez całe życie – 9 lutego 1961 roku z grupą The Beatles Lennon zagrał swój pierwszy koncert, a dokładnie dziewięć miesięcy później – 9 listopada – przyszła Wielka Czwórka została zauważona przez Briana Epsteina. 


Posłuchaj

8:46
Wspomnienie Johna Lennona w 40. rocznicę śmierci. "Jealous Guy" na antenie Trójki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wszystko, co stało się później, należy już do historii rock and rolla. Do najsłynniejszych albumów Lennona, tworzonych często z Paulem McCartneyem, należą m.in. "Imagine", "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band" i "Abbey Road". Szczególną popularność zdobyły piosenki "Yesterday", "Imagine” czy "Give Peace a Chance".

Imagine - John Lennon & The Plastic Ono Band (w The Flux Fiddlers) (Ultimate Mix 2018) - 4K REMASTER/johnlennon

– W latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych John Lennon był światową ikoną, muzykiem znanym na wszystkich kontynentach z lirycznych tekstów, błyskotliwego dowcipu, zawadiackiego uroku i charakterystycznych okularów przeciwsłonecznych typu teashade. Był jednocześnie figlarnym dowcipnisiem i głaszczącym się po brodzie filozofem – wspominał w portalu NBC News pisarz, producent i autor wywiadów z beatlesem Daniel Arkin.

Fakt, że 9 grudnia 1980 okazał się dniem, w którym cały świat opłakiwał śmierć Johna Lennona, wydaje się okrutnym żartem ze strony losu. To właśnie wtedy artysta został śmiertelnie postrzelony przez człowieka, któremu kilka godzin wcześniej złożył swój autograf – Marka Davida Chapmana, przed tzw. Dakotą, czyli mieszkaniem Lennona na nowojorskim Manhattanie. Chapman za swój czyn został skazany na dożywocie i odsiaduje swój wyrok do dziś.


Posłuchaj

4:16
Dziennikarze muzyczni Trójki o Johnie Lennonie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inspiracja historią życia i śmierci Johna Lennona znalazła swoje odzwierciedlenie w niezliczonych książkach, filmach i piosenkach – w 1996 roku zespół The Cranberries na albumie "To the Faithful Departed" umieścił utwór "I Just Shot John Lennon". Postać Lennona pojawiła się ponadto w ukazującym nastoletnie lata artysty filmie biograficznym "Nowhere Boy" Sam Taylor-Johnson oraz w "Million Dollar Hotel", gdzie pojawia się postać o imieniu Dixie (w tej roli Peter Stormare), silnie nawiązująca do Lennona. 

I Just Shot John Lennon/TheCranberriesTV

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 08.12.2020
Godzina emisji: 12.15

IAR/kr

Polecane