Poznaj skarby gnieźnieńskiej katedry – online
2020-12-07, 17:12 | aktualizacja 2024-06-07, 15:06
Najnowsze technologie umożliwiają oglądanie muzealnych skarbów, nie ruszając się z domu. Ba, dzięki nim można różne przedmioty zobaczyć o wiele dokładniej niż podczas zwykłego zwiedzania – ustawić pod różnymi kątami, zajrzeć do środka. Ale korzyści jest więcej: zapisany obraz może być podstawą do konserwacji nawet za 100 lat.
W Gnieźnie trwa digitalizacja najcenniejszych przedmiotów ze skarbca katedralnego. Dzięki temu będzie można dokładnie obejrzeć online m.in. przedmioty liturgiczne używane podczas królewskich koronacji.
Posłuchaj
To tutaj odbyła się koronacja pięciu pierwszych królów Polski. A tytuł "króla Polski z Bożej łaski" nadawał z namaszczeniem arcybiskup gnieźnieński. Same uroczystości były niezwykle podniosłe i bogate, nic więc dziwnego, że w katedralnym skarbcu znajdują się przedmioty z nimi związane.
"Skarbiec historii" – jak budowano katedrę?/YouTube Archidiecezja Gnieźnieńska
Teraz 30 najcenniejszych przedmiotów – m.in. kielich św. Wojciecha, dwa kielichy Dąbrówki i pierścień biskupa Świnki – zostanie zeskanowanych za pomocą lasera. – Powstanie cyfrowy obraz, dzięki któremu np. jesteśmy w stanie wydrukować replikę danego obiektu z dokładnością do 0.5 mm – tłumaczy technik Łukasz Staliński.
– To bardzo ważne dla konserwacji – dodaje Bartosz Przybyła z Muzeum Diecezjalnego. – Nawet za sto lat ten obraz będzie fantastyczną podstawą do wszystkich działań – dodaje. Na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 118 tys. zł.
Katedra Gnieźnieńska – pomnik historii/YouTube Archidiecezja Gnieźnieńska
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 7.12.2020
Godzina emisji: 17.16
pr