Poznaj skarby gnieźnieńskiej katedry – online

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poznaj skarby gnieźnieńskiej katedry – online
GnieznoFoto: mik Krakow/flickr/CC BY-SA 2.0

Najnowsze technologie umożliwiają oglądanie muzealnych skarbów, nie ruszając się z domu. Ba, dzięki nim można różne przedmioty zobaczyć o wiele dokładniej niż podczas zwykłego zwiedzania – ustawić pod różnymi kątami, zajrzeć do środka. Ale korzyści jest więcej: zapisany obraz może być podstawą do konserwacji nawet za 100 lat.


kazimierz wielki3 1200.jpg
O królu, który zostawił Polskę murowaną

W Gnieźnie trwa digitalizacja najcenniejszych przedmiotów ze skarbca katedralnego. Dzięki temu będzie można dokładnie obejrzeć online m.in. przedmioty liturgiczne używane podczas królewskich koronacji. 


Posłuchaj

3:07
Digitalizacja skarbów z katedry w Gnieźnie (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

To tutaj odbyła się koronacja pięciu pierwszych królów Polski. A tytuł "króla Polski z Bożej łaski" nadawał z namaszczeniem arcybiskup gnieźnieński. Same uroczystości były niezwykle podniosłe i bogate, nic więc dziwnego, że w katedralnym skarbcu znajdują się przedmioty z nimi związane. 

"Skarbiec historii" – jak budowano katedrę?/YouTube Archidiecezja Gnieźnieńska


Teraz 30 najcenniejszych przedmiotów – m.in. kielich św. Wojciecha, dwa kielichy Dąbrówki i pierścień biskupa Świnki – zostanie zeskanowanych za pomocą lasera. – Powstanie cyfrowy obraz, dzięki któremu np. jesteśmy w stanie wydrukować replikę danego obiektu z dokładnością do 0.5 mm – tłumaczy technik Łukasz Staliński.

– To bardzo ważne dla konserwacji – dodaje Bartosz Przybyła z Muzeum Diecezjalnego. – Nawet za sto lat ten obraz będzie fantastyczną podstawą do wszystkich działań – dodaje. Na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 118 tys. zł.

Katedra Gnieźnieńska – pomnik historii/YouTube Archidiecezja Gnieźnieńska


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 7.12.2020
Godzina emisji: 17.16

pr

Polecane