Nie przyzwyczajaj się: świat jest zmianą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie przyzwyczajaj się: świat jest zmianą
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/sun ok

Świat tak bardzo zmienia się na naszych oczach, że właściwie do niczego nie należy się już przyzwyczajać. Latem noszenie maseczek uważaliśmy za przesadne – dziś niemal wszyscy karnie je zakładają; jeszcze w lutym normą w dużych miastach były godziny szczytu – dzisiaj, kiedy pracujemy w domu, nie wiadomo kiedy i gdzie miasto się zakorkuje i czy w ogóle; nie tak dawno w biurach wrzało jak w ulu, teraz w oknach biurowców widać ogłoszenia o wynajmie. Szkoła w domu, święta w wąskim gronie, koncerty, wystawy online.

Przyzwyczajamy się do tego wszystkiego z zaskakującą łatwością, chociaż na pewno tęsknimy za tym, co raczej już nie wróci. – Świat jest zmianą – pisze Marek Kamiński w książce "Sztuka osiągania celów". – W jednej chwili wydaje się, że poznaliśmy ten świat, urządziliśmy się w nim, rozumiemy, jak działa, a w drugiej – jeden szczegół zmienia dosłownie wszystko – wskazuje znany podróżnik.


Posłuchaj

5:19
Sztuka osiągania celów (Program obyczajowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock_564740779 góra człowiek szczyt sukces 1200.jpg
Czy jesteśmy gotowi na sukces?

Jednak warto pamiętać, że, jak mówi księga Koheleta, "nie dzieje się nic nowego pod słońcem". Działanie w czasach kryzysu przypomina żeglarza na wzburzonym morzu. To, w jaki sposób przeciwstawi się żywiołowi, zdecyduje o jego życiu lub śmierci. 

Owo przeciwstawienie się nie oznacza bynajmniej sprzeciwu, oporu. – To raczej umiejętność wykorzystania energii momentu, wykorzystania siły żywiołu, aby dotrzeć do bezpiecznej przystani – uważa Kamiński. I co ważne: na pełnym morzu nie można uzupełnić zapasów, więc trzeba działać w oparciu o to, co jest i z ludźmi, którzy są w łodzi. Warto o tym pamiętać.


Marek Kamiński Sztuka osiągania celów Marek Kamiński Sztuka osiągania celów

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 5.12.2020
Godzina emisji: 6.46

pr

Polecane