Warszawska palma ma już 18 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warszawska palma ma już 18 lat
Palma na rondzie de Gaulle'a w WarszawieFoto: svic/shutterstock

Słynna palma stojąca na rondzie de Gaulle'a w centrum Warszawy jest już pełnoletnia. Jako dzieło sztuki miała stać kilkanaście miesięcy, ale przetrwała już 18 lat, stając się kolejnym symbolem stolicy Polski.


shutterstock warszawa powiśle centrum nauki kopernik CNK 1200.jpg
10 lat Centrum Nauki Kopernik

Rzeźba powstała jako prowokacja, bo przecież gdzie w Warszawie pełnej topoli i kasztanowców - palma? Taki właśnie był zamysł: artystka Joanna Rajkowska chciała zrobić coś absurdalnego. W myśl powiedzenia, że komuś "odbiła palma".


Posłuchaj
02:44 2020_12_04 07_22_30_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Warszawska palma jest pełnoletnia (Pora na Trójkę)

Miała stać przez rok, ale została i dziś jest już obiektem muzealnym. – Ma swój specjalny status: znajduje się jako depozyt w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mówi Sebastian Cichocki, kurator muzeum. – Wspinano się na nią, wieszano różne banery, była symbolem alternatywnych ruchów społecznych, trafiała do materiałów reklamowych, grała w filmach – wylicza "przeżycia" palmy.

Dzisiaj większość mieszkańców Warszawy przyznaje, że nie wyobraża sobie stolicy bez tego oryginalnego drzewa. – Teraz młodzi umawiają się "pod palmą" – mówi jedna z mieszkanek. – Wprowadza trochę urozmaicenia w szary krajobraz. Szczególnie teraz, w czasie pandemii – dodaje druga.

Film dokumentalny "Pod palmą"/YouTube Wajda School and Studio

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Marek Zaleski
Data emisji: 04.12.2020
Godzina emisji: 7.22

pr

Polecane