Warszawska palma ma już 18 lat
2020-12-04, 08:12 | aktualizacja 2021-01-07, 14:01
Słynna palma stojąca na rondzie de Gaulle'a w centrum Warszawy jest już pełnoletnia. Jako dzieło sztuki miała stać kilkanaście miesięcy, ale przetrwała już 18 lat, stając się kolejnym symbolem stolicy Polski.
Rzeźba powstała jako prowokacja, bo przecież gdzie w Warszawie pełnej topoli i kasztanowców - palma? Taki właśnie był zamysł: artystka Joanna Rajkowska chciała zrobić coś absurdalnego. W myśl powiedzenia, że komuś "odbiła palma".
Miała stać przez rok, ale została i dziś jest już obiektem muzealnym. – Ma swój specjalny status: znajduje się jako depozyt w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej – mówi Sebastian Cichocki, kurator muzeum. – Wspinano się na nią, wieszano różne banery, była symbolem alternatywnych ruchów społecznych, trafiała do materiałów reklamowych, grała w filmach – wylicza "przeżycia" palmy.
Dzisiaj większość mieszkańców Warszawy przyznaje, że nie wyobraża sobie stolicy bez tego oryginalnego drzewa. – Teraz młodzi umawiają się "pod palmą" – mówi jedna z mieszkanek. – Wprowadza trochę urozmaicenia w szary krajobraz. Szczególnie teraz, w czasie pandemii – dodaje druga.
Film dokumentalny "Pod palmą"/YouTube Wajda School and Studio
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzący: Łukasz Ciechański, Małgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Marek Zaleski
Data emisji: 04.12.2020
Godzina emisji: 7.22
pr