Twarzą w twarz z Marią Siemionow

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Twarzą w twarz z Marią Siemionow
Prof. Maria SiemionowFoto: fot. Jay Laprete/EPA

- To nie jest zabieg upiększający, to przywracanie funkcji twarzy – o pierwszym pełnym przeszczepie twarzy opowiada transplantolog prof. Maria Siemionow.

Posłuchaj

Twarzą w twarz z Marią Siemionow
+
Dodaj do playlisty
+

W grudniu 2008 roku dokonano pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. Na czele zespołu, który go przeprowadził, stała Polka – prof. Maria Siemionow. Właśnie ukazał się polski przekład jej książki – „Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy”.

Operacja trwała 22 godziny, w książce jej opis zajmuje 1,5 strony. W „Klubie Trójki” Maria Siemionow opowiadała o długim procesie, którego zwieńczeniem był zabieg.

Na biorcę została wybrana Connie Culp. Jej twarz została całkowicie zdeformowana, kiedy w 2004 r. mąż strzelił do niej ze strzelby z odległości 2,5 metra. Straciła nos, podniebienie, policzki i górną szczękę. Mimo 30 operacji rekonstrukcji twarzy, nie była w stanie samodzielnie jeść, oddychała przez rurkę tracheostomijną.

W Clinice w Cleaveland, zespół złożony z 50 osób, przeszczepił Connie 80% powierzchni twarzy wraz z kośćmi, chrząstkami i mięśniami. Dziś – jak powiedziała dr Siemionow – Connie Culp czuje się dobrze, jest już bardzo aktywna, wróciła do swojego poprzedniego życia.

Przeciętny obserwator, widząc pacjentkę po operacji, mógłby pomyśleć, że nie dokonał się żaden postęp. Jej twarz była opuchnięta, daleka od piękna. Profesor Siemionow podkreśliła, że nie można w takiej sytuacji używać kryteriów estetycznych. - Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, że nasz nos służy do oddychania, wargi do otwierania i zamykania ust, podniebienie do przezywania, powieki do otwierania i zamykania oczu – powiedziała. Operacja pozwoliła na odtworzenie właśnie tego funkcjonalnego charakteru twarzy.

Przeszczep to przedsięwzięcie wielowymiarowe. Należy je rozpatrywać przynajmniej w czterech aspektach: mikrochirurgicznym, immunologicznym, psychologicznym i etycznym.

Autorka „Twarzą w twarz” podkreśliła wagę doświadczenia lekarzy, nastawienia pacjenta, ćwiczeń praktycznych oraz doboru odpowiednich leków.

Jak przebiegały przygotowania do operacji, w jakim celu istnieją komitety etyczne, ile metrów skóry potrzeba do przeszczepu twarzy? Na te pytania odpowiadała Jerzemu Sosnowskiemu prof. Siemionow. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Poniżej można obejrzeć pierwsze po operacji publiczne wystąpienie Conni Culp:

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać w poniedziałki i wtorki o 21.00.

 

(asz)

Polecane