Pozostaje tylko wymieniać zamki. Jak odzyskać skradzione mieszkanie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pozostaje tylko wymieniać  zamki. Jak odzyskać skradzione mieszkanie?
Mieszkanie kupione przez pana Antoniego znajduje się na warszawskim Nowym MieścieFoto: shutterstock.com/Andriy Blokhin

Pan Antoni kupił mieszkanie na warszawskiej Starówce. Docelowo chciał je przeznaczyć dla syna, który zamierzał studiować w stolicy. Do tego czasu postanowił je wynająć, co stało się początkiem dramatycznych problemów.

Reportaz 21.10.2020 1200.jpg
Będzie pan zadowolony, czyli miało być pięknie, solidnie i tanio...

– W 2018 roku, z końcem września, wynająłem mieszkanie mężczyźnie w średnim wieku, który znalazł kontakt do mnie przez jeden z portali zajmujących się nieruchomościami – wspomina bohater reportażu. 

Posłuchaj

12:58
Od wynajmu do utraty mieszkania. Historia ku przestrodze (Reportaż /Trójce )
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gdy mężczyźni rozmawiali o czynszu i kaucji, przyszły najemca poprosił o pokazanie księgi wieczystej i dostarczenie kompletu dokumentów do lokalu. Twierdził, że to wymóg firmy, która będzie mu współfinansować wynajem. Przekazując klucze i dokumenty, właściciel mieszkania nie przypuszcza, że zostaną one wykorzystane do przejęcia lokalu. 


eksmisja 1200.jpg
Oszukani i sprzedani bankowi – dramat w Czernikowie

Po pewnym czasie, gdy czynsz przestał być regulowany, a pan Andrzej, wynajmujący mieszkanie, przestał reagować na rozliczne próby kontaktu, właściciel postanowił pójść do mieszkania. Ku swojemu zaskoczeniu spotkał tam handlarza nieruchomościami, który miesiąc wcześniej kupił lokal po okazyjnej cenie… 

Pan Antoni wpadł w pułapkę kradzieży danych osobowych i stracił swój dobytek, o który walczy do dzisiaj. Policja i prokuratura nie potrafią znaleźć oszusta, który podszył się pod pana Antoniego. Dziennikarka, przygotowując reportaż, dotarła m.in. do firmy poligraficznej, która ma w ofercie… kolekcjonerskie dowody osobiste. W innym miejscu otrzymała propozycję wyrobienia nowych dokumentów, z nową tożsamością, z danymi zmarłej osoby. 


shutterstock osiedle płot 1200.jpg
Historia sąsiedzka płotem podzielona

Czy jest zatem szansa na definitywne rozwiązania sprawy? Bohater reportażu jak i pośrednik, który kupił mieszkanie od oszusta, wciąż na nie czekają. Lokal w zabytkowej kamienicy wciąż jest prawnie niezabezpieczony. Jakie będą jego dalsze losy? Postępowanie prokuratorskie obecnie jest zawieszone z uwagi na "konieczność ustalenia pobytu świadka i wykonania z nim czynności procesowych".

***

Reportaż Skradzione mieszkanie
Autor: Katarzyna Handerek 
Data emisji: 3.12.2020
Godzina emisji: 14.15

gs

Polecane