Czas. Jakie znaczenie ma dla ludzi? Jakie znaczenie ma dla sztuki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czas. Jakie znaczenie ma dla ludzi? Jakie znaczenie ma dla sztuki?
Czy dobrze zarządzasz swoim czasem?Foto: Lallanan/shutterstock

Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że czas odbieramy, przeżywamy rozmaicie: bywa niemożliwie rozciągnięty lub bardzo szybko przemija. To jest zależne zarówno od naszego charakteru, jak i wieku. Czy zatem żyjemy czasem wspólnym, czy indywidualnym?


1200_zegarek_shut.jpg
Mechaniczny czy cyfrowy. Jakie zegarki są cenne?

W czasie pandemii jedni narzekają na nadmiar zajęć, innym czas dłuży się niemiłosiernie. Ten "rozciągnięty czas" fatalnie znoszą ludzie nawykli do towarzyskiej aktywności, żyjący w przebodźcowanym świecie wirtualno-medialnym. Ci z trudem wytrzymują choćby najkrótszą chwilę samotności.

Z kolei innym dni umykają w przyspieszonym tempie, gdyż przybyło im obowiązków związanych z opieką nad dziećmi albo osobami starszymi. Co więcej, urządzenia i tzw. komunikatory, które miały zaoszczędzić nam czasu, coraz więcej tego czasu zjadają.


Posłuchaj

51:58
Jak odczuwamy czas? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czas to podobno pieniądz. Można więc powiedzieć, że jesteśmy coraz bardziej skąpi, jeśli chodzi o dawanie czasu innym, o poświęcenie czasu bliźnim - z uwagą. I okazuje się, że właśnie czas jest najcenniejszym prezentem, jakim możemy obdarować bliskich.

– Powiedzenie o czasie i pieniądzu możemy skontrować powiedzeniem prymasa Wyszyńskiego: "Czas to miłość". Czyli możemy go mierzyć bardzo materialnie lub pewnym wymiarem ofiary, czyli tego, co mogę z siebie ofiarować innym – mówi ks. Mirosław Nowak, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. – I myślę, że w kontekście pandemii to przeciwstawienie jest bardzo ważne – dodaje.

A czas w sztuce? Zdarza się, że zapomniany artysta po setkach lat staje się ludziom bliski (np. Vermeer van Delft, Giotto, Piero della Francesca). Co jest przyczyną takich "odkryć"? Podobna atmosfera do tej z przeszłości?

– Od razu przychodzi mi na myśl powiedzenie "ars longa, vita brevis" – sztuka długa, życie krótkie. Bo dzieło sztuki żyje poza czasem, żyje wtedy, kiedy jest odbierane. Zresztą sztuka zawsze była zafascynowana czasem: jest cała, ogromna sfera związana z vanitas, przemijaniem – tłumaczy ks. Nowak.

Pink Floyd – Time (2011 remastered)/YouTube Pink Floyd Remastered Songs

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: ks. Mirosław Nowak (historyk sztuki, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)
Data emisji: 2.12.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane