Gry wideo – polski hit eksportowy i dobro narodowe

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gry wideo – polski hit eksportowy i dobro narodowe
Gra "Wiedźmin"Foto: charnsitr / Shutterstock.com

Polskie gry wideo od kilku lat cieszą się wielką popularnością wśród graczy na całym świecie. "Wiedźmin" zrealizowany na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego stał się hitem, teraz wszyscy czekają na "Cyberpunk 2077". Teraz stały się obiektem analiz naukowych.


para gry wideo 1200x660.jpg
Gry wideo: medium nieznane i niedoceniane

Na Uniwersytecie Jagiellońskim już od pewnego czasu działa Ośrodek Badań Groznawczych zajmujący się różnymi, szeroko pojętymi aspektami gier wideo, komputerowych. Jego szef, dr Tomasz Majkowski, dostał właśnie z Narodowego Centrum Nauki grant w wysokości blisko 700 tys. zł na zbadanie, ile polskości jest w polskich grach.


Posłuchaj

2:35
Ile polskości jest w polskich grach wideo? (Tu Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wiemy, że "Wiedźmin" jest polską grą, bo tak nam powiedziano. Wychowani w polskiej wspólnocie, po odebraniu polskiego wykształcenia, przeczytaniu polskich lektur, odnajdujemy w nim polskie tropy – tłumaczy dr Tomasz Majkowski. – "Wiedźmin 3: Dziki Gon", będąc jedną z najbardziej utytułowanych gier wszechczasów, daje naszej wspólnocie narodowej poczucie dumy. Jakby osiągnęła coś istotnego – dodaje.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – Pamiętna Noc – zwiastun PL/YouTube cdp.pl


– Zazwyczaj "polskość" jest notowana pozytywnie w odniesieniu np. do żywności. Natomiast w przypadku wytworów wysokotechnologicznych, jak elektronika czy samochody, dodatek "polski" miało wydźwięk pejoratywny, czy wręcz pogardliwy – wskazuje naukowiec. – W związku z tym fakt, że jest to osiągnięcie przy użyciu wysokich technologii, stanowi dodatkowy aspekt dumy – wyjaśnia.

Cyberpunk 2077 – Official Gameplayer Trailer/YouTube Cyberpunk 2077

***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz
Data emisji: 30.11.2020
Godzina emisji: 17.48

pr

Polecane