"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!
Tabliczka bloku przy ulicy Grzegorzewskiej 3 w Warszawie, który grał serialowy dom przy ulicy Alternatywy 4.Foto: Wikimedia Commons/cc aut. Łukasz Lissowski

Ten serial gromadził przed telewizorami miliony ludzi, każdy odcinek był szeroko komentowany następnego dnia w tramwajach, autobusach, w pracy i w domu. Wszyscy wiedzieli, kim był Anioł, Balcerek, doktor Kołek i profesor Dąb-Rozwadowski a cytaty na stałe weszły do mowy potocznej. 30 listopada 1986 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei.


Stanisław Bareja pap 1200.jpg
Emilian Kamiński o spotkaniu upamiętniającym 90. rocznicę urodzin Stanisława Barei

Z powstaniem serialu wiąże się wiele anegdot. Zaczęło się jeszcze na etapie kompletowania zespołu: Stanisław Bareja nie był "reżyserem pierwszego wyboru", jak to się dzisiaj mówi. A ten, którego wybrano, miał bardzo dużo zalet i tylko jedną wadę: absolutny brak poczucia humoru. Co w przypadku serialu komediowego stanowiło jednak zasadniczą przeszkodę...


– Ojcem chrzestnym tego serialu był znany pisarz i poeta Marian Pilot, który został wtedy szefem redakcji filmowej w telewizji. I on wymyślił nie tyle serial "Alternatywy 4", tylko wymyślił, żeby dać nam zarobić. I zaproponował "Chłopaki, napiszcie coś, to ja wam zapłacę" – wspominali scenarzyści Maciej Rybiński i Janusz Płoński. – W końcu telewizja zaproponowała Staszka Bareję. Kiedy żeśmy się spotkali, to w pięć minut wiedzieliśmy, że to jest trafny wybór – dodali.

Alternatywy 4/YouTube Jerzy Matuszkiewicz – temat


– Kiedy minęła mi czterdziestka, a PRL skończyła chyba 25 lat, przestałem być tak strasznie wesoły. Zacząłem myśleć, czy nie lepiej być człowiekiem, który widzi, co się dookoła niego dzieje. I jeżeli mówi, popatrzcie, jakie to jest śmieszne i jakie straszne zarazem, to może w ten sposób zwrócę na to uwagę – mówił w jednym z wywiadów o swojej twórczości Stanisław Bareja. 

"Alternatywy 4" w HD – Jerzy Kryszak: płakałem kilka razy.../YouTube TVP VOD


– Chcieliśmy ulokować w tym domu przekrój społeczny. I to się w jakiś sposób udało. Brakowało tam np. rolnika, ale ponieważ działo się to na Ursynowie, więc rolnictwo nie miało swojego reprezentanta – tłumaczyli scenarzyści.

– Z jednej strony w niektórych bohaterach była taka synteza różnych postaci, ale niektóre występują całkiem osobno. Wzorem dla Anioła było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czy Służba Bezpieczeństwa. Profesor z kolei miał reprezentować KOR – wyjaśniali Maciej Rybiński i Janusz Płoński.

"Alternatywy 4" w HD – Usterki/YouTube TVP VOD


– Wydawało mi się, że robiąc filmy komediowe, można mówić o filmach bardzo ważnych i bardzo serio – powiedział w wywiadzie Stanisław Bareja. "Alternatywy 4" oraz inne jego komedie dowodzą, że udało mu się to znakomicie.

"Alternatywy 4" w HD – Picie/YouTube TVP VOD

***

Reportaż "Kto na to pozwolił?"
Autorka: 
Magda Skawińska 
Data emisji:
30.11.2020
Godzina emisji:
14.15 

pr

Polecane