Ridley Scott, najwybitniejszy żyjący reżyser brytyjski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ridley Scott, najwybitniejszy żyjący reżyser brytyjski
Ridley ScottFoto: Shutterstock.com/Tinseltown

Gdyby przedstawić karierę Ridleya Scotta na wykresie, jej linia wyszłaby mocno pofalowana – wielkie sukcesy przeplatają się z porażkami. Przynajmniej pod względem finansowym. Bo artystycznie zawsze był doceniany. Zresztą, kto wie, czym naprawdę jest sukces? "Łowca androidów" był spektakularną klapą, a dziś uznawany jest za jedno z arcydzieł kinematografii.


shutterstock Sophia Loren 1200.jpg
Sophia Loren w opowieści o odchodzącym świecie

30 listopada Ridley Scott świętuje 83. urodziny. I gdyby miał ochotę podsumować swoje życie - choć pewnie tego nie zrobił, gdyż zawsze powtarza, że trzeba patrzeć w przyszłość - bilans wyszedłby na plus: 26 fabuł, drugie tyle reklamówek, krótkich metraży i seriali. To przyniosło mu cztery nominacje do Oscara, tyle samo do Złotych Globów, o reszcie nagród i nominacji nie wspominając...


Posłuchaj

53:21
Ridley Scott ma 83 lata (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jednak tego typu wyliczanka to zaledwie statystyka i tak naprawdę niewiele znaczy. Podobnie jak sumy, które jego filmy zarobiły lub straciły. O wiele ważniejszy jest jego wpływ na brytyjską i światową kinematografię. A ten był naprawdę nie do przecenienia. 

The Martian | Official Trailer [HD]/YouTube 20th Century Studios 


Spójrzmy więc: debiutancki "Pojedynek" (1977), choć nie odniósł wielkiego sukcesu, został doceniony przez krytyków. I okazał się zwiastunem mody na filmy kostiumowe. Kolejny film - "Obcy - ósmy pasażer Nostromo" (1979) - okazał się wielkim hitem, klasykiem horroru SF, silnie wspierając narastającą falę mody na kino fantastyczne. 

Alien (1979) Trailer/YouTube Hitmon Tom


Trzecia produkcja - "Łowca androidów" (1982), znany też w Polsce pod oryginalnym tytułem "Blade Runner" - stał się tematem niezliczonych artykułów, rozpraw, a nawet książek. Początkowa klęska z czasem zamieniła się w gigantyczny sukces komercyjny i artystyczny. Dzisiaj ten film uważany jest za prekursora nurtu podejmującego tematykę przeludnienia, zmian klimatycznych inżynierii genetycznej, a nawet globalizacji.

Blade Runner (1982) Official Trailer/YouTube Movieclips Classic Trailers


Nie można też zapomnieć o "Gladiatorze" (2000), który udowodnił, że po blisko ćwierci wieku od debiutu reżyserskiego, Ridley Scott wciąż wie, jak robić filmy i wyznaczać trendy. Dramatyczna i widowiskowa historia zdradzonego rzymskiego generała przywróciła popularność produkcjom w stylu "miecz i sandały", a z Russela Crowe'a uczyniła wielką hollywoodzką gwiazdę. 

Gladiator (2000) Trailer #1/YouTube Movieclips Classic Trailers

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane