Brać, ale mądrze
Eksperci podkreślają, że kredyt sam w sobie jest dobrym instrumentem finansowym. Problemem jest brak wiedzy i nieodpowiedzialność osób, które z nich korzystają.
karty kredytowe
Foto: Glow Images/East News
Zły dług to taki, który nie jest spłacany przez więcej niż 60 dni. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat średnia kwota takiego długu w Polsce wzrosła aż trzykrotnie i według najnowszych danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynosi 11395 zł (dane z sierpnia 2010). To oznacza, że coraz więcej dłużników pogrąża się w spirali długów, których nie są w stanie oddać.
– W Polsce nie ma sensownej kultury pieniądza, co oznacza, że nie umiemy ich szanować, posługiwać się nimi, pomnażać, oszczędzać i zarządzać – stwierdził dr Andrzej Fesnak, licencjonowany doradca finansowy. Jego zdaniem kredyt sam w sobie jest dobrym instrumentem, problemem jest sposób, w jaki go wykorzystujemy. – Większość ludzi nie ma planów finansowych i nie umie przewidywać swoich wydatków – dodał ekspert.
Brak owej kultury pieniądza owocuje często złym rozumieniem praw marketingu, w oparciu o które banki reklamują swoje produkty. Część z nas podejrzewa wręcz, że pracownicy banków celowo ukrywają przed nami fakty, nie ostrzegają o wszystkich konsekwencjach, gdyż są premiowani za ilość sprzedanych produktów. Nie zgadza się z tą opinią dr Przemysław Barbich, doradca prezesa Związku Banków Polskich. – Dostępność wielu produktów na rynku nie znaczy, że my je musimy nabywać – podkreślił.
Barbich dodał, że ogólna sytuacja kredytowa w Polsce nie jest taka zła. – Zaledwie 1 na 100 kredytów hipotecznych jest źle spłacany – przytoczył przykład. Zatem tylko nieodpowiedzialni kredytobiorcy mają się czego obawiać.
Jaka jest różnica między myśleniem realnym a życzeniowym, czy długotrwałe oszczędzanie jest już niemodne i dlaczego banki nie wykładają kawy na ławę?
Posłuchaj, co mają na ten temat do powiedzenia nasi słuchacze oraz eksperci: dr Andrzej Fesnak, licencjonowany doradca finansowy, dr Przemysław Barbich, doradca prezesa Związku Banków Polskich, Katarzyna Siwek z firmy doradczej Home Broker, Stanisław Brzeg-Wieluński z miesięcznika finansowego „Bank” i z Centrum im. Adama Smitha.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku tuż po godzinie 12.00. Zapraszamy.
(asz)
Czy można żyć bez kredytu?
| |
Za
71%
| |
Przeciw
29%
|