95 lat Polskiego Radia. Ruszył serwis specjalny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
95 lat Polskiego Radia. Ruszył serwis specjalny
95-lecie Polskiego Radia. Wystartował serwis specjalnyFoto: Polskie Radio

Dokładnie 95 lat temu – 26 listopada 1925 roku – Próbna Stacja Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego wznowiła działalność po kilkumiesięcznej przerwie. Od tej pory Polskie Radio zaczęło nadawać regularny program radiowy. Z tej okazji wystartował nowy, multimedialny serwis internetowy poświęcony historii Polskiego Radia.

Na stronie 95lat.polskieradio.pl przekrojowo pokazane zostały najważniejsze dokonania Polskiego Radia. Serwis podzielony jest na osiem rozdziałów, dotyczących – między innymi – początków radia, najważniejszych wydarzeń historycznych zapisanych w dźwiękach, radiowego teatru wyobraźni, radiowej filharmonii czy sportu w Polskim Radiu.

Posłuchaj

3:15
Serwis specjalny 95lat.polskieradio.pl, czyli "jedyna w swoim rodzaju podróż przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii, która jest zapisana w niebywałym bogactwie dźwięków" (Tu Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To jest jedyna w swoim rodzaju podróż przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii, która jest zapisana w niebywałym bogactwie dźwięków, które posiada Polskie Radio w swoich archiwach i które gromadzi od 95 lat – podkreśla wicedyrektor portalu polskieradio.pl Krzysztof Kossowski. Serwis prezentuje wiele unikatowych nagrań z radiowego archiwum, jak na przykład uroczystość wręczenia buławy marszałkowskiej Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu czy słynne przemówienie sejmowe Józefa Becka z 5 maja 1939 roku w odpowiedzi na wypowiedzenie przez Hitlera polsko-niemieckiego paktu o nieagresji.


Polish Radio marks 95 years in existence image.jpg
95 lat Polskiego Radia w przekrojowym serwisie internetowym – 95lat.polskieradio.pl

Rozdział Radiowa Filharmonia przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak Władysław Szpilman, to w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV Symfonii Karola Szymanowskiego i zapis głosu kompozytora. Osobny rozdział poświęcony jest także radiowemu teatrowi wyobraźni. W serwisie można usłyszeć między innymi fragmenty pierwszych odcinków nadawanych do dziś powieści radiowych "Matysiakowie" i "W Jezioranach".

Kliknij w obrazek i przenieś się w czasie, w podróż zapisaną w ogromie archiwalnych dźwięków:

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

95 lat Polskiego Radia to też blisko sto lat sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego. Z serwisem słuchacze będą mogli jeszcze raz przeżyć medal Kusocińskiego, olimpijski laur Orłów Górskiego czy Małyszomanię.

Na stronie 95lat.polskieradio.pl poza nagraniami znajdują się też archiwalne fotografie i publikacje prasowe. Serwis wpisuje się w obchody 95. urodzin Polskiego Radia, w ramach których na początku roku przeprowadzony został plebiscyt słuchaczy radia i czytelników portalu PolskieRadio.pl na piosenkę dziewięćdziesięciopięciolecia radia. Spośród 95 propozycji wybranych przez dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia głosujący przyznali laur zwycięstwa "Małgośce" Maryli Rodowicz.

***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 26.11.2020
Godzina emisji: 18.16

Polecane