Specjalną lampą w depresję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Specjalną lampą w depresję
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W jesienny i zimowy czas coraz bardziej odczuwamy brak światła słonecznego: mniej energii, bardziej depresyjny nastrój. Nic dziwnego: obecnie dzień jest o połowę krótszy od najdłuższego w roku! Czy można coś na to poradzić, czy i jak można uzupełnić braki światła słonecznego?


shutterstock witamina d3 1200.jpg
Witamina D3. Wystarczy wylegiwać się na słonku czy trzeba łykać tabletki?

Lampy imitujące słoneczne światło są już standardem w niektórych krajach: – Japończycy obliczyli, że jeżeli przez siedem kolejnych dni jest poniżej godziny światła słonecznego, to wzrasta liczba samobójstw. Postanowili więc instalować lampy do fototerapii w wagonach metra i kolejce – mówi prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 


Posłuchaj

2:43
Jesienno-zimowa depresja? Idź do solatorium! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

plaża rodzina lato wakacje opalanie się 1200.jpg
Gdzie opalimy się mocniej? Pytamy naukowców!

– Światło emitowane przez lampę ma taki sam zakres co światło emitowane przez słońce. Jednocześnie jest jednak pozbawione ultrafioletów i podczerwieni, które są szkodliwe dla naszej skóry – tłumaczy Mateusz Krupiński z Kliniki Miracki. – To światło, oddziałując na skórę, dostarcza bardzo dużo energii najgłębszym częściom naszych komórek, czyli mitochondriom komórkowym. A to z kolei powoduje polepszenie ogólnych parametrów – dodaje.

– Taka fototerapia wpływa na mnie tak, jak wpływa lato, kiedy większość ludzi jest szczęśliwych i zadowolonych. Ja po godzinnej sesji czuję, że mam więcej energii. I uważam, że takie lampy powinny być montowane wszędzie, np. w szkołach, urzędach, może i sklepach – mówi jedna z pań po takim naświetlaniu.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 7.18

pr


Polecane