Sophia Loren w opowieści o odchodzącym świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sophia Loren w opowieści o odchodzącym świecie
Sophia Loren podczas Fashion Week w Mediolanie w 2015 rokuFoto: shutterstock.com/ Eugenio Marongiu

Sophia Loren po latach przerwy znów stanęła przed kamerą. W Internecie odbyła się premiera filmu "Życie przed sobą".  - Madame Rosa, grana przez Sophię Loren jest w stylu wielu postaci kreowanych wcześniej przez nią. To kobieta silna, choć doświadczona przez los, bardzo rodzinna, umiejąca bardzo twardo zarządzać tym, co jej podlega – mówi Łukasz Jasina, który zachęca do obejrzenia obrazu. 


sophia loren pap 1200.jpg
Sophia Loren - ucieleśnienie włoskiego Kopciuszka

– Gdy obejrzycie Państwo ten film, odkryjecie, jak pięknie pokazuje on odchodzący świat osiemdziesięciolatków, siedemdziesięciolatków. Ludzi ukształtowanych jeszcze w czasie wielkiej tragedii, jaką była II wojna światowa i bieda powojenna i jak bardzo to odchodzenie konfrontuje się z tą wielką zmianą społeczną, która przychodzi teraz. Kiedy świat, który miał być stabilny, bogaty, wspaniały, nagle staje się światem pełnym biedy, problemów i wyzysku. Światem, w którym tak dobrze wcale nie jest – ocenia autor "Klubu Trójki".


Posłuchaj

53:16
Sophia Loren – jedna z ostatnich ikon kina (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wielka ikona włoskiego i światowego kina nie pojawiała się na ekranie od wielu lat. Do występu przekonał ją syn Eduardo Ponti, reżyser filmu.  

Życie przed sobą | Oficjalny zwiastun | Netflix/Netflix Polska


Sophia Loren, właściwie – Sofia Villani Scicolone urodziła się 20 września 1934 roku w Rzymie. Jest niekwestionowaną, jedną z największych gwiazd włoskiego i światowego kina; występuje zarówno w filmach europejskich, jak i amerykańskich. American Film Institute umieścił ją na 21. miejscu na liście największych aktorek wszech czasów. 


Od lewej: John Wayne, Sophia Loren, Marlon Brando, Humphrey Bogart, Marilyn Monroe, fot. shutterstock.com/360b Od lewej: John Wayne, Sophia Loren, Marlon Brando, Humphrey Bogart, Marilyn Monroe, fot. shutterstock.com/360b

Jako piętnastolatka zwyciężyła w konkursie piękności "Królowa Morza", a za pieniądze z wygranej – wyjechała do Rzymu. Debiutowała w 1949 roku. Dwa lata później, po zagraniu epizodu w amerykańskim filmie "Quo vadis" związała się z o 22 lata starszym włoskim producentem Carlo Pontim, który pokierował jej dalszą karierą filmową. Zasłynęła z ról bohaterek z włoskich przedmieść, biednych dziewczyn z ludu. Pierwszy wielki sukces odniosła rolą w filmie "Złoto Neapolu", w 1954 roku, a w 1958 roku - przyjechała do Hollywood i występowała w wielu amerykańskich produkcjach. Za rolę w "Matce i córce" z 1960 roku otrzymała Oscara oraz nagrodę aktorską na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Wystąpiła w nagradzanych komediach De Siki: "Wczoraj, dziś, jutro" (1963) i "Małżeństwo po włosku" (1964, nominacja do Oscara). W obydwu filmach partnerował jej Marcello Mastroianni, z którym Loren stworzyła stały ekranowy duet. W ciągu 13 lat zagrali razem w 13 filmach.


Sophia Loren podczas festiwalu w Cannes, rok 2014, fot. Shutterstock.com/Denis Makarenko Sophia Loren podczas festiwalu w Cannes, rok 2014, fot. Shutterstock.com/Denis Makarenko

Przez 70 lat kariery współpracowała z wieloma znanymi reżyserami, zarówno z Włoch, jak i z Hollywood. Przewodniczyła jury konkursu głównego na 19. MFF w Cannes w 1966 roku. W 1991 roku otrzymała Oscara honorowego za całokształt twórczości.

Sophia Loren's Honorary Award: 1991 Oscars/Oscars

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 22.05

gs


Polecane