"Policja ma zaprowadzać i utrzymywać porządek". Fogiel o wydarzeniach dot. Strajku Kobiet

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Policja ma zaprowadzać i utrzymywać porządek". Fogiel o wydarzeniach dot. Strajku Kobiet
Uczestnicy protestu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przed siedzibą Telewizji Polskiej w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Wszystkie manifestacje są nielegalne. Mamy COVID-19, dlatego musimy nosić maseczki, a zgromadzenia powyżej pięciu osób nie mogą się odbywać - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel. Wicerzecznik PiS odniósł się w ten sposób do wydarzeń ze Strajku Kobiet. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Anna Maria-Żukowska (Lewica), Jan Grabiec (PO-KO), Marek Sawicki (PSL) i Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta).

W środę w Warszawie miały miejsce kolejne protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Policja użyła gazu pieprzowego. Kilka osób zatrzymano w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjantów. W manifestacjach wzięli również udział politycy związani z opozycją.

Czytaj więcej
Policja PAP-1200.jpg
"Rozważamy kroki prawne". Rzecznik KGP o publikowaniu danych i wizerunków policjantów

Błażej Spychalski odnosząc się do tych wydarzeń podkreślił, że "wszyscy obywatele są równi wobec prawa", a zgromadzenia ludzi - bez względu na to jak je nazywamy - "są w świetle obowiązujących przepisów nielegalne" - Mamy pandemię, a takie protesty zagrażają zdrowiu i życiu Polaków. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić - stwierdził rzecznik prezydenta. - Jeżeli są więc na ulicach osoby, które zachowują się w sposób nieodpowiedzialny, to trudno, żeby policja na to nie reagowała - dodał.

Posłuchaj

47:48
Politycy o działaniach policji na Strajku Kobiet (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

"Policja nie jest od podobania się"

Marek Sawicki ocenił z kolei, że "mamy do czynienia z dziwną sytuacją, w której są równi i równiejsi". - Jeżeli cywile atakują kobiety i dzieci w czasie manifestacji, to nie wiadomo czy są to bojówki zorganizowane czy spontaniczne, a co lepsze okazało się, że to są funkcjonariusze państwowi, którzy mieli tylko reagować na zagrożenie. Oni jednak jakimś dziwnym trafem się w ten tłum wprowadzili i robili to, co robili - mówił poseł PSL. - Miało w ten sposób dojść do pokazania, że Marsz Niepodległości i Strajki Kobiet są symetryczne - uważa gość radiowej Trójki.

Radosław Fogiel odnosząc się do wydarzeń ze Strajku Kobiet i głosów przedmówców podkreślił, że "policja nie jest od podobania się". - Policja ma zaprowadzać i utrzymywać porządek. Od tego są funkcjonariusze - wskazał wicerzecznik PiS. Polityk Partii rządzącej przypomniał również, że trwa pandemia koronawirusa. - Wszystkie tego typu manifestacje są nielegalne. Mamy COVID-19, dlatego musimy nosić maseczki, a zgromadzenia powyżej pięciu osób nie mogą się odbywać - wskazał.

Czytaj więcej
panie shutterstock_1841398300 1200.jpg
Uliczne protesty Strajku Kobiet. Miażdżąca opinia sanepidu

Jan Grabiec stwierdził zaś, że przedstawiciele rządu używają wobec protestujących "retoryki białoruskiej". - Właśnie stamtąd słyszymy, że spontaniczne wystąpienia społeczne są sprzeczna z prawem - powiedział poseł PO. Ocenił on również, że "jesteśmy teraz w sytuacji szczególnej". - Władza zdecydowała o tym, że w czasie pandemii rozpęta wojnę domową i zaatakuję godność milionów Polek. Trudno się spodziewać innej reakcji. To jest wynik decyzji Jarosława Kaczyńskiego i obozu PiS - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto politycy poruszyli temat możliwości powiązania wypłat unijnych funduszy z kwestią praworządności.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS), Anna Maria-Żukowska (Lewica), Jan Grabiec (PO-KO), Marek Sawicki (PSL), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 9.07

jp

Polecane