Krzysztof Sobolewski: Polska, Węgry, Słowenia bronią praworządności w UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Sobolewski: Polska, Węgry, Słowenia bronią praworządności w UE
Krzysztof SobolewskiFoto: PR

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że nie będzie zgody ze strony Polski na narzucenie przez Unię rozwiązań poza traktatowych. Takim rozwiązaniem miałoby być powiązanie unijnego budżetu z mechanizmem praworządności.

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska, Węgry i Słowenia sprzeciwiają się planom niektórych państw Unii Europejskiej, czym bronią praworządności we Wspólnocie. 

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Po wideokonferencji przywódców państw UE. Nie udało się wypracować porozumienia

– To próba narzucenia nam rozwiązań, które nie są umocowane w ramach traktatów europejskich. Na to naszej zgody nie będzie. Dodatkowo nie może być też tak, że wykorzystywana jest sytuacja związana z pandemią koronawirusa, by takie rozwiązania tylnymi drzwiami narzucić – powiedział Krzysztof Sobolewski.


Posłuchaj

13:40
Krzysztof Sobolewski: to próba narzucenia nam rozwiązań. Szef Komitetu Wykonawczego PiS o budżecie UE (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
Kilkunastominutowy wideoszczyt UE

Wczoraj odbył się wideoszczyt z udziałem przywódców europejskich. Głównym tematem była unijna koordynacja w sprawie Covid-19, ale politycy nawiązali także do negocjacji pakietu budżetowego Wspólnoty. Pojawiła się zapowiedź ich kontynuacji w celu znalezienia kompromisu, który będzie satysfakcjonował wszystkie strony.

Dyskusja unijnych przywódców trwała kilkanaście minut. Polska i Węgry potwierdziły swój sprzeciw w związku z dołączonymi do pakietu budżetowego przepisami uzależniającymi wypłatę pieniędzy ze wspólnej kasy od stanu praworządności. Według Warszawy i Budapesztu mechanizm jest nieprecyzyjny, uznaniowy i pozwala na motywowane politycznie decyzje.

Premierzy Polski i Węgier, którzy zabrali głos podczas wideoszczytu, powtórzyli krótko swoje stanowiska i argumenty. Po nich wypowiedział się jeszcze premier Słowenii, który zaapelował o porozumienie.

Szef Rady Europejskiej nie chciał dopuścić do szerszej i pogłębionej dyskusji na ten temat, bo uznał, że to nie jest odpowiednie miejsce do prowadzenia negocjacji. Po wideoszczycie, na konferencji prasowej Charles Michel powiedział, że będą poszukiwane w Unii próby porozumienia w sprawie pakietu budżetowego, które będą do zaakceptowania przez wszystkich. Nadzieję na porozumienie, mimo obecnej patowej sytuacji, wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Sobolewski (szef Komitetu Wykonawczego PiS)
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 8.45

koz/kr

Polecane