Książkomat, czyli bibliotekarstwo kreatywne
2020-11-19, 07:11 | aktualizacja 2020-11-19, 15:11
W dobie pandemii większość bibliotek w Polsce jest zamknięta dla czytelników, co nie znaczy jednak, że nie można z nich w ogóle korzystać. Na stacji PKP w Piasecznie stanął automat z książkami, czyli książkomat.
Na instalację książkomatów w czasie lockdownu decyduje się coraz więcej bibliotek. O sposobie działania tego urządzenia opowiedział Łukasz Krzysztof Załęski, dyrektor biblioteki publicznej w Piasecznie.
Posłuchaj
– Użytkownicy, którzy logują się na swoje konto w katalogu elektronicznym, mogą zamówić książki z biblioteki. Na odbiór mają 5 dni – wyjaśnił. – W książkomacie są dostępne 43 skrytki, a korzysta z niego codziennie 60-70 osób. Niestety zdarzają się kolejki – dodaje.
Nie wszystkie gminy stać jednak na zakup takiego urządzenia. Nie ma się czemu dziwić – w końcu jego koszt to blisko 100 tys. złotych. Na szczęście zarządzający polskimi bibliotekami są kreatywni.
– Wymyśliliśmy możliwość bezpłatnego wypożyczania książek z wykorzystaniem usług paczkomatowych – poinformowała Agnieszka Klimaszewska-Kargul, dyrektor biblioteki miejskiej w Ustce. – Osoby, które chciałyby wypożyczyć książki, muszą poszukać ich w naszym katalogu internetowym. Mogą również skontaktować się z nami telefonicznie, a następnie wybrać konkretny paczkomat, do którego przeniesiemy książki. SMS-em będzie powiadomimy, kiedy i gdzie odebrać zamówioną przesyłkę – tłumaczy.
Książkomat w Piasecznie! - Biblioteka Publiczna w Piasecznie/Biblioteka Publiczna w Piasecznie
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański, Małgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 7.17
pr