Czym żyła autorka "Nocy i dni"? "Dzienniki. 1914-1965" Marii Dąbrowskiej w interpretacji Olgi Sarzyńskiej w Trójce
2021-01-10, 07:01 | aktualizacja 2021-02-02, 15:02
"Dzienniki. 1914-1965" Marii Dąbrowskiej w nakładzie zaledwie 300 egzemplarzy zostały wydane pod koniec 2009 roku. Fragmenty prowadzonych przez 50 lat zapisków autorki "Nocy i dni" czytała dla Słuchaczy Trójki Olga Sarzyńska w ramach audycji "Powieść w Trójce".
"Chciałabym mieć sto razy więcej talentu" – notowała przekornie w 1945 roku Maria Dąbrowska, nominowana do Nagrody Nobla aż pięciokrotnie. Pisarka swoje dzienne zapiski zaczęła prowadzić w wieku 25 lat. Z pewnymi przerwami (z których najdłuższa przypadła na początek drugiej wojny światowej) "Dzienniki" towarzyszyły jej przez pół wieku – od momentu, w którym skończyła studia na uniwersytetach w Lozannie i Brukseli, aż do śmierci.
Dzięki wybranym fragmentom poznaliśmy Marię Dąbrowską z czasu powojennego: jej rozterki związane z momentami niemocy twórczej i chorobami, a także problemami życia codziennego w trudnych czasach, w jakich przyszło jej żyć.
Oprócz niej samej, w "Dziennikach" pojawiły się znane postaci z życia literackiego i politycznego oraz z najbliższego otoczenia autorki – pisarka i nowelistka Anna Kowalska, wspominana tylko, nieżyjąca siostra – Jadwiga oraz partner – działacz społeczny oraz minister Ukraińskiej Republiki Ludowej Stanisław Stempowski.
Trwającą aż 8 tygodni lekturę rozpoczęliśmy od zapisków z 1 stycznia 1945 roku, a więc od miesięcy sprzed zakończenia wojny.
Przeczytania fragmentów "Dzienników" na antenie Trójki podjęła się Olga Sarzyńska, aktorka Teatru Ateneum w Warszawie, a napisania muzyki - Łukasz Borowiecki. Oprócz nich audycję przygotowali Barbara Marcinik, Renata Szewczak, Kuba Sadowski oraz Janusz Deblessem.
kr