Wielka fala, która zmieniła życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielka fala, która zmieniła życie
Skąd czerpać siłę do przemiany jesienią? Foto: shutterstock.com/ Ruslan HuzauFoto: shutterstock.com/ Ruslan Huzau

Michał Przedlacki pracował w agencji reklamowej na Sri Lance. 26 grudnia 2004 roku w wieś, w której właśnie przebywał, uderzyła wielka mordercza fala tsunami. Przetrwał w hotelu oddalonym zaledwie kilka metrów od plaży.


senior samotność izolacja osoba starsza kobieta 1200.jpg
Każdy ma swojego seniora

Michała i jego kolegę, filmowca Timothy'ego, ocaliła przytomność umysłu i odpowiednie usytuowanie hotelowego pokoju. Kiedy fala zaczęła się cofać, rzucili się pomagać innym. Wyciągali ludzi z wody: nieprzytomnych, niekiedy zmarłych. W tej części wsi, w której przebywali, zginęło niemal 90 procent mieszkańców.


Posłuchaj

14:59
Michał Przedlacki o swojej przemianie (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wraz z drugim bratem bardzo się wtedy baliśmy o Michała i dosłownie nie odchodziliśmy od telewizora. Pamiętam, zadzwonił telefon: podniosłam słuchawkę i ktoś po angielsku powiedział, że jest z Hiszpanii i dzwonił do niego ktoś z Niemiec, do którego dzwonił ktoś z Wielkiej Brytanii. A do tej osoby z Wielkiej Brytanii zadzwonił ktoś ze Sri Lanki i powiedział, że Michał żyje i prosił o przekazanie tej wiadomości – wspomina siostra.

To dramatyczne przeżycie bardzo go zmieniło. Po powrocie do kraju skontaktował się z Polską Akcją Humanitarną, która powierzyła mu organizowanie misji na Sri Lance. Z pomocą humanitarną wyjeżdżał potem także do Syrii, Afganistanu, Indonezji. Teraz, w czasie pandemii, wraz ze strażakami dostarcza sprzęt ochrony osobistej do szpitali i domów pomocy społecznej.


***

Reportaż "Z pomocą"
Autorka: Joanna Bogusławska
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Polecane