Ile zwierzęcia jest w człowieku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ile zwierzęcia jest w człowieku?
zdjęcie ilustracyjneFoto: lassedesignen/shutterstock

Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.


słoń_1200.jpg
Czy zwierzęta potrafią tworzyć sztukę?

O tym niezwykłym związku i oddziaływaniu kulturowym świadczą dziesiątki, a nawet setki powiedzeń i przysłów, w których człowieka zastępuje zwierzę, dzięki czemu trafnie i skrótowo można opisać jego wygląd, cechy charakteru lub zachowanie. 


Posłuchaj

53:25
Zwierzęta w ludzkiej kulturze (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Innym dowodem na to, jak bardzo przenosimy i odnosimy do zwierząt nasze odczucia i zachowania są... bajki. Od najdawniejszych czasów ich bohaterami bardzo często są nasi czworonożni lub skrzydlaci znajomi, a ich przygody oraz płynące z nich wnioski to odzwierciedlenie tego, czego czasami nie chcemy powiedzieć o bliźnich wprost. 

W bajkach ludzie ukrywają się za maskami zwierząt, które służą jako alegorie. Dzięki temu zwierzęta mówią, piszą, myślą, czują i zachowują się jak ludzie oraz, co najważniejsze, prezentują pewne typy ludzkie i symbolizują ich postawy. Tak było od najdawniejszych czasów, od Ezopa przez La Fontaine'a i Krasickiego po Brzechwę.

Jak bardzo umysły innych zwierząt różnią się od naszych? - dyskusja panelowa/YouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

Najwdzięczniejszym i najbardziej uważnym odbiorcą takich bajek wciąż są dzieci. – Zwierzęta przyciągają uwagę dzieci, które wyczuwają w nich braci, sojuszników... Marzeniem każdego wydawcy jest wydawanie wierszy Jana Brzechwy o zwierzętach. "Kaczka dziwaczka", "Szelmostwa lisa Witalisa", "Pchła Szachrajka" są cały czas żywe i cieszą się wielką popularnością – potwierdza graficzka Ewa Stiasny, współzałożycielka wydawnictwa Dwie Siostry.

Z drugiej strony wiele przysłów dotyczących zwierząt nijak się ma do ich rzeczywistego charakteru i zachowań. – To są powiedzenia stare, wielowiekowe, tymczasem nasze postrzeganie zwierząt bardzo się zmieniło, szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Np. pies raczej przestał pilnować podwórza, a często jest już pełnoprawnym członkiem rodziny – tłumaczy lekarka weterynarii Leila Matar.

Umysły innych zwierząt, Maciej Trojan/YouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Ewa Stiasny (graficzka, współzałożycielka oficyny Dwie Siostry), Leila Matar (lekarka weterynarii, zoofizjoterapeutka)
Data emisji: 18.11.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane