Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą
Prezydent ChRL Xi Jinping Foto: Gil Corzo/shutterstock

Przed rokiem, 17 listopada 2019 roku, w mieście Wuhan rozpoznano pierwszy przypadek COVID-19, koronawirusa, który zmienił świat. A jak dzisiaj funkcjonują Chiny? Na zewnątrz prezentują się jako monolityczne supermocarstwo zdolne zagrozić pozycji Stanów Zjednoczonych. Jednak pod tą pozornie twardą powłoką skrywają się realne, bardzo poważne problemy.


shutterstock xi jinping free 1200.jpg
Wzrost nastrojów antychińskich na świecie

Na czym polega polityka wymazywania historii poszczególnych regionów Chin i dlaczego chińskie władze teraz walczą z Czyngis-Chanem, założycielem imperium Mongołów na przełomie XII i XIII w.? Czy to współczesna odsłona "rewolucji kulturalnej", która z polecenia Mao Zedonga przeorała Chiny w latach 60.? Mówi się też, że kult jednostki obecnego przywódcy Xi Jinpinga, jest porównywalny do tego, którym otaczano Mao.


Posłuchaj

52:48
Chiny pod rządami Xi Jinpinga (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kult Xi jest, ale nie można tego porównywać z tym, co było w czasach Mao. Bo chińskie społeczeństwo jest inne: poziom wykształcenia, penetracji przez zachodnie wzorce jest o wiele głębszy. Nie ma więc mowy o ślepym kulcie, jak za Mao – tłumaczy autor bloga "Za wielkim murem", dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Xi Jinpin i partia próbują się odwoływać do starych wzorów: poniekąd jest to akt desperacji, pokazujący, ze nie mają pomysłu na nowoczesne Chiny – dodaje.

– Na lokalnym poziomie to jest struktura biurokratyczna, w której wytwarzają się sieci zależności, sieci klientelistyczne. Osoba pnąca się w górę zabiera ze sobą swoich podwładnych, a oni budują swoje sieci podwładnych. I ta osoba musi zdobywać kolejne stanowiska, fundusze, aby utrzymać tę sieć i pozwalać tym ludziom zarabiać – tłumaczy chińskie mechanizmy władzy dr Bogusz.

USA vs Chiny - czy tu rozpocznie się konflikt?/YouTube Polityka Zagraniczna


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: dr Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 22.05

pr

Polecane