Odwaga i szczęście. Brawurowa kariera Piotra Beczały

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odwaga i szczęście. Brawurowa kariera Piotra Beczały
Piotr BeczałaFoto: PAP/Piotr Nowak

Marzył o zawodzie kapitana statku, a został śpiewakiem operowym. Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach Piotr Beczała zrobił oszałamiającą karierę – współpracował z najlepszymi operami i teatrami na całym świecie. "Sława nie zrobiła ze mną nic" – przekonuje artysta, laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.


polskie radio piotr beczała 1200.jpg
Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych. Posłuchaj rozmowy z tenorem

W ciągu swojej kariery występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, Hamburgu, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali. Kreował takie partie jak: Don Ottavia w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusza Mozarta, Księcia Mantui w "Rigoletcie" i Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego. Trudno uwierzyć, że bohater reportażu odwiedził operę po raz pierwszy dopiero w wieku 19 lat.


Posłuchaj

12:21
Piotr Beczała i jego droga na największe sceny operowe (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Jestem typowym przykładem kogoś, kto nie miał muzycznych korzeni, a stał się profesjonalnym muzykiem. Dlatego jestem bardzo ostrożny w stwierdzeniach, że ktoś czegoś nie może, nie potrafi lub, że jest już za późno – powiedział Piotr Beczała.

Po 27 latach spędzonych na scenie tenor przekazuje swoją wiedzę młodszemu pokoleniu. – Kiedy uczę młodych ludzi, jestem taki, jak na co dzień. Oczywiście, wchodzę w rolę mentora, nauczyciela. Pewien dystans musi być zachowany, ponieważ nie jestem ich kolegą, tylko chcę podzielić się doświadczeniem i umiejętnościami. Jednak kreowanie niepotrzebnego dystansu w relacji maestro-uczeń, jest nonsensem – stwierdził.

Wywiad Marcina Gmysa z laureatem Nagrody Mediów Publicznych Piotrem Beczałą/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Odwaga i szczęście" 
Autorka: Magda Skawińska
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 14.15

kr

Polecane