Nagrody Mediów Publicznych 2020. Piotr Beczała laureatem w kategorii Muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nagrody Mediów Publicznych 2020. Piotr Beczała laureatem w kategorii Muzyka
Piotr Beczała Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Andrzej Nowak, Mirosław Bork i Piotr Beczała – to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych w kategoriach Słowo, Obraz i Muzyka. 


gala1200.jpg
Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. "Popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury"

Posłuchaj

2:51
Nagroda Mediów Publicznych 2020 za nami. Relacja Agaty Woźniak (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata. W laudacji skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz podkreślił, że Piotr Beczała jest obdarzony niepowtarzalnym głosem, o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji, a jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością. – Zawsze promuje muzykę polską, jest niekwestionowanym ambasadorem muzyki Stanisława Moniuszki na świecie – zaznaczył.


Posłuchaj

3:04
Nagroda Mediów Publicznych. Piotr Beczała laureatem w kategorii Muzyka. Relacja Agaty Woźniak (Tu Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ze względu na pandemię koronawirusa Piotr Beczała nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem – Ta nagroda została na pewno nadana mi z uwagi na to, że w ostatnim czasie zająłem się Moniuszką, Halka jest mi bardzo bliska i cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją również warszawskiej publiczności –powiedział w nagraniu wyświetlonym podczas gali.

Piotr Beczała (na ekranie) podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych PAP/Albert Zawada Piotr Beczała (na ekranie) podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych PAP/Albert Zawada

stoparczyk beczała 1200.jpg
Piotr Beczała: sława nie zrobiła ze mną nic

Piotr Beczała jest obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie, został laureatem International Opera Award. W ciągu swojej kariery występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej i Staatsoper i mediolańskiej La Scali. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka.


Posłuchaj

14:16
Piotr Beczała o karierze scenicznej i nie tylko w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Oprócz Piotra Beczały nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii muzyka byli: saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski, lider grupy Perfect Grzegorz Markowski, piosenkarz i kompozytor Stan Borys oraz dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz.


Posłuchaj

2:45
Za intensywność i żar muzyczny. Krzysztof Herdzin o Zbigniewie Namysłowskim (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

4:08
Łukasz Borowicz i siła słowiańskiej muzyki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk, profesor Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski". "To bodaj najważniejsze dzieło, jakie ukazało się w wolnej Polsce, po roku 1989" - podkreślił w laudacji przewodniczący kapituły, krytyk literacki Krzysztof Masłoń. Dodał, że to "monumentalna synteza historii ojczystej", której pierwsze cztery tomy stoją na honorowych miejscach w naszych domowych bibliotekach i niecierpliwie czekają na tomy następne. Odbierając nagrodę, profesor Andrzej Nowak, zaznaczył, że "w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa" i, że w mediach publicznych jest na nie miejsce. 


Posłuchaj

2:15
Nagroda Mediów Publicznych. Prof. Andrzej Nowak laureatem w kategorii Słowo, w kategorii Obraz uhonorowany został Mirosław Borek. Relacja Agaty Woźniak (Tu Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Wyróżnienie w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat. "We współpracy z Krzysztofem Talczewskim, stworzył poruszający i sugestywny obraz wojny polsko-bolszewickiej, który pokazuje nie tylko obronie polskiej niepodległości, ale i walkę kultury z antykulturą oraz cywilizacji z antycywilizacją" - mówił w imieniu kapituły dziennikarz Telewizji Polskiej Przemysław Babiarz. Mirosław Bork jako producent wyprodukował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i seriali, kilka filmów fabularnych i telewizyjnych na rynek polski i niemiecki, kilkaset odcinków programów telewizyjnych. Nadzorował produkcję około 120 filmów fabularnych i wysokonakładowych dokumentalnych. 

Nagrody Mediów Publicznych 2020 | Piotr Beczała/Polskie Radio

IAR/kr

Polecane