Nagrody Mediów Publicznych. Piotr Beczała nominowany w kategorii Muzyka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nagrody Mediów Publicznych. Piotr Beczała nominowany w kategorii Muzyka
Piotr BeczałaFoto: PR

- Jestem bardzo zadowolony z tego, co osiągnąłem do tej pory, a co będzie jeszcze... Nie wiadomo - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia Piotr Beczała, polski śpiewak, tenor liryczny, solista operowy o międzynarodowej sławie, nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii Muzyka.

W dzieciństwie wyrzucono go ze szkolnego chóru - wolał grać w piłkę. Dziś jest uważany za jednego z najlepszych tenorów świata. Należy do elitarnej grupy gwiazd nowojorskiej Metropolitan Opera. Już od dawna zabiegają o niego wiedeńska Staatsoper, Opera Paryska, Covent Garden w Londynie czy mediolańska La Scala.


stoparczyk beczała 1200.jpg
Piotr Beczała: sława nie zrobiła ze mną nic

W tym roku na rynku ukazał się pierwszy album solowy Piotra Beczały z ariami z oper werystycznych - płyta "Vincero!" zawiera słynne arie z oper kompozytorów włoskich: Giacomo Pucciniego, Francesco Cilei, Umberto Giordano, Ruggiero Leoncavallo i Pietro Mascagnego.

- "Vincero!" jest dla mnie novum. Z arii, które są na płycie, na scenie zaśpiewałem tylko cztery, ale staram się wprowadzać ten repertuar do mojego kalendarza i to będzie moja przyszłość na następnych kilka lat - mówi Piotr Beczała.

Niedawno ukazała się również książka poświęcona jego życiu. - To nie do końca biografia, to życie operowe w trzech aktach, ale - jak wiadomo - nie każda opera kończy się na trzech aktach, więc mam jeszcze trochę do opisania. Książka przedstawia moją drogę, która nie jest zwyczajna. Zaczynałem od zupełnego dołu, spędziłem lata w Linzu, w prowincjonalnym teatrze, przebijałem się przez kolejne etapy kariery aż do miejsca, w którym jestem teraz - dodaje artysta i podkreśla, że jego życie może być inspirujące dla adeptów sztuki operowej, którzy szukają własnej drogi.


beczala piotr_1200.jpg
Piotr Beczała: byłem nieodłącznym elementem tej wersji "Halki"

W sezonie 2019/2020 zadebiutował w partii Jontka w nowej inscenizacji "Halki" Stanisława Moniuszki, której reżyserem jest Mariusz Treliński. Po grudniowej premierze w Theater an der Wien doczekaliśmy się również jej wystawienia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

- "Halka" naprawdę zapadła mi w serce. Cały projekt, siedem lat pracy nad wystawieniem w Wiedniu i Warszawie tej bardzo mądrze potraktowanej inscenizacji Trelińskiego i Kudlički, stał się częścią mojego repertuaru. Śpiewam arie od wielu lat, od wielu lat również promuję Moniuszkę na recitalach solowych i koncertach, ale czym innym jest spektakl operowy, ma inną dramaturgię. Moniuszko powinien znajdować się tam, gdzie każdy inny wielki kompozytor światowy. Myślę, że tym projektem pomogliśmy trochę, by tak się stało - podsumowuje Piotr Beczała.

Rozmawiał Marcin Gmys (Polskie Radio Chopin)


***


Posłuchaj

50:28
Nagroda Mediów Publicznych. Sylwetki nominowanych w kategorii Muzyka: Stan Borys, Zbigniew Namysłowski, Grzegorz Markowski (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W kategorii Muzyka szansę na nagrodę mają: dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz, piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys, światowej sławy tenor Piotr Beczała, saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski oraz piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski.


Posłuchaj

52:44
Nagroda Mediów Publicznych. Sylwetki nominowanych w kategorii Muzyka: Piotr Beczała i Łukasz Borowicz (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pomysłodawcą Nagrody Mediów Publicznych jest przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.  Przewodniczący nazywa nagrodę "ukłonem pod adresem twórców tej kultury" i dodaje, że w czasach pandemii, kiedy jej negatywne skutki oddziałują w dużej mierze na środowiska twórcze, to jest wyciągnięcie pomocnej dłoni do tych środowisk.

Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 roku. 

Laureaci z roku 2019

W 2019 roku Nagrody Mediów Publicznych otrzymali: w kategorii Słowo - Jarosław Marek Rymkiewicz; Muzyka - Jan Ptaszyn Wróblewski; Obraz - Wawrzyniec Kostrzewski. Podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim ogłoszono ponadto laureatów Nagród Specjalnych – odebrali je Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski.

Polecane