Napój, który pobudza cały świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Napój, który pobudza cały świat
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Karynav

Statystycznie każdy mieszkaniec Ziemi, od noworodka po staruszka, wypija rocznie 50 filiżanek kawy. Ale zanim podbiła świat, odbyła długą drogę. Ten niezwykły napój od zawsze nie tylko pobudzał, ale też budził uczucia. Nie przypadkiem swoją piękną, seksowną, zawsze elegancką i uniwersalną sukienkę Coco Chanel nazwała "małą czarną" – jak filiżankę kawy.


kawa kuloodporna bulletproof coffee shutterstock 1200.jpg
Przepis na kuloodporną kawę. Zafunduj sobie "potężnego kopa"

Niejeden wspaniały związek zaczął się od słów "a może wpadniemy na kawę?" Od flirtu przystojnego mężczyzny z ustosunkowaną kobietą zaczęła się też historia najsłynniejszego światowego imperium kawy w Brazylii. Do dziś jest ono największym producentem kawy na świecie.


Posłuchaj

51:08
Ten napój stawia na nogi (Podróże ze smakiem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pewien etiopski pastuszek zaobserwował, że jego kozy po zjedzeniu małych czerwonych kulek z krzaczka są bardzo pobudzone. Postanowił sam ich spróbować i... tak właśnie wg legendy zaczęła się historia jednego z najpopularniejszych napojów na świecie. 

Właśnie w Etiopii po raz pierwszy wykorzystywano kawę jako środek pobudzający, podając ją wojownikom przed bitwą. Jednak sposób serwowania był całkowicie odmienny od dzisiejszego: zielone ziarna kawy były krojone, solone (!), a potem zjadane.

Kawa a zdrowie/YouTube Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej


Kawa szybko stała się popularna na całym świecie: nie tylko dzięki swoim właściwościom pobudzającym, ale także za sprawą niepowtarzalnego aromatu i smaku. Największą jednak karierę zrobiła w świecie arabskim, szczególnie wśród muzułmanów, gdyż Koran zakazuje alkoholu, ale nie – kawy. Wkrótce stała się ona tak popularna i lubiana, szczególnie w Mekce, że... została tam zakazana!

20 faktów o kawie, które musisz znać/YouTube/Coffeedesk


Była to połowa XVII w., kiedy kawa zaczęła robić furorę także w Europie. Ale ten napój, sprowadzany i sprzedawany przez Arabów, na dodatek czarny jak diabeł, musiał być diabelskim wynalazkiem. Więc zaalarmowano papieża Klemensa VII, który nim wydał sąd, postanowił spróbować tego "szatańskiego napoju". I się nim zachwycił! Stwierdził, że szkoda by było kawy tylko dla niewiernych: szatana należy przepędzić, a ją uczynić napojem dla chrześcijan...

Alternatywne metody parzenia kawy/YouTube Coffeedesk

***

Tytuł audycji: Podróże ze smakiem
Prowadzi: Anna Kwiatkowska 
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 12.06

pr

Polecane