Ale cymes! Poznajmy kuchnię żydowską

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ale cymes! Poznajmy kuchnię żydowską
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nailya Yakubova

W czasie pandemii wiele muzeów przeniosło swoją działalność do internetu. Organizują wirtualne zwiedzanie wystaw, spotkania z twórcami i specjalistami, różnego rodzaju prelekcje i wykłady w sieci. Tak też się dzieje w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.


Rogale św. Marcina 1200.jpg
Rogal świętomarciński musi trzymać fason!

Pracownicy Polin przygotowali dla wszystkich chętnych serię webinarów, które odbywać się będą co tydzień. Ich tematyka jest bardzo różna, a cel jeden: przybliżyć żydowską codzienność i kulturę. W niedzielę 15 listopada zapraszają do kuchni.


Posłuchaj

3:03
Poznaj żydowską kuchnię (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Katarzyna Jankowska, jedna z naszych przewodniczek, poprowadzi spotkanie kulinarne "Ale cymes!". To nie jest klasyczny webinar: jest to rozmowa, przybliżenie tego, czym jest kuchnia żydowska w ogóle, jak ją definiujemy. Skąd się wzięły bajgle, czym jest chałka, czym jest cymes, jak pachnie szabat, jak ma się koszer do wegetarianizmu – tłumaczy Dagmara Mańka-Wizor z działu edukacji Muzeum Polin.

Żydowska kuchnia z POLIN: Haman Tasche mamy Estery/YouTube Muzeum POLIN


Katarzyna Jankowska opowie, skąd się biorą przeróżne potrawy, ale też przedstawi je w szerszym kontekście, np. jak wpływa na nie religia? Ale to nie wszystko, gdyż na te wszystkie przepisy religijne nakłada się oczywiście, jak wszędzie, tradycja. – Czyli w zależności od tego, z jakiego rejonu są Żydzi, w jakim rejonie przebywają, jakich mają sąsiadów, tak zmieniają się te potrawy – dodaje Dagmara Mańka-Wizor.

Żydowska kuchnia z POLIN: Czulent/YouTube Muzeum POLIN

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 14.11.2020
Godziny emisji: 07.42

pr

Polecane