Trzy powody, dla których warto odwiedzić Otwock

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzy powody, dla których warto odwiedzić Otwock
Jednym z najpiękniejszych budynków w stylu świdermajer w Otwocku jest pensjonat Abrama GurewiczaFoto: shutterstock.com/piotrbb

W czasach, gdy duże podróże są odradzane, pozostają nam te małe. Mieszkańcom Warszawy i okolic proponujemy zwiedzenie Otwocka oddalonego od stolicy o około 27 kilometrów. Miasto, w którym Władysław Reymont napisał czwartą część "Chłopów" i przy którym w 1936 roku wybudowano pierwszą zelektryfikowaną linię kolejową, odwiedził nasz reporter Paweł Turski.

otwock sanatorium nac 1200x660.jpg
Turystyczna perła Otwock - młode miasto z ciekawą przeszłością

Ładniej tylko w Lublinie!

Ci, którzy przybyli do Otwocka pociągiem, mogą zacząć od zwiedzania stacji kolejowej wybudowanej w 1910 roku. – Wtedy to Otwock zaczął się intensywnie rozwijać jako uzdrowisko i jako letnisko. Żeby podnieść rangę miejscowości, wybudowano nowy dworzec kolejowy, chyba drugi najładniejszy po dworcu lubelskim – mówi Paweł Ajdacki, znawca Otwocka i autor książek o tym mieście.


Posłuchaj

2:57
Z Trójkowym mikrofonem w Otwocku (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Otwock – miasto werand

Tym, co każdemu nierozerwalnie kojarzący się z Otwockiem, jest niepowtarzalna architektura letniskowa w stylu nadświdrzańskim, czyli w świdermajerze. O charakterystycznych cechach stworzonego na przełomie XIX i XX wieku stylu opowiedział nam architekt Franciszek Przepiórka.

– Świdermajer wyróżnia się ażurowością, lekkością werand, ganków i balkonów, bardzo bogatym zdobnictwem drewnianym. Charakterystyczne są szczyty domów, ponieważ dachy bardzo często miały odkrytą fasadę, więc te szczyty były dodatkowo ozdobione takimi wycinankami drewnianymi – wymienia architekt. 

– Weranda była praktycznie przy każdej ścianie budynku. Kiedy budynek był piętrowy, weranda też była piętrowa. W tych budynkach najczęściej były pensjonaty i sanatoria. Szerokość werandy to była dokładnie taka, jak szerokość leżaka – dodaje Paweł Ajdacki.

Mazowiecki Park Krajobrazowy Foto: shutterstock.com/Bartosz Dziugiel Mazowiecki Park Krajobrazowy Foto: shutterstock.com/Bartosz Dziugiel

Tyle do odkrycia

Gdzie sanatoria, tam świeże powietrze i przyroda. Obecnie szczególnie wart uwagi jest Mazowiecki Park Krajobrazowy. – By załapać się na kwitnące wrzosowiska czy na rower, tutaj każda pora jest dobra. Przede wszystkim są zapachy i widoki unikatowe dla lasu sosnowego. Trochę na północ od Otwocka jest pomnik lotników południowoafrykańskich, którzy w czasie Powstania Warszawskiego zostali zastrzeleni w misji zaopatrzeniowej – opowiada Ignacy Kłaput mieszkaniec powiatu otwockiego. – Tutaj nawet dla mieszkańców jest jeszcze wiele do odkrycia – podsumowuje.

Otwocki talk-show odc.3 Paweł Ajdacki cz. I/II/hernciszfilm

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Małgorzata ŁukowskaŁukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 8.22

kr

Polecane