Święta niepodległości w innych krajach
2020-11-11, 10:11 | aktualizacja 2020-11-12, 07:11
11 listopada to w Polsce święto narodowe, więc obchodzimy je bardzo uroczyście. A jak tego dnia świętuje Polonia, np. w USA? A jak inne narodowości obchodzą swoje rocznice odzyskania niepodległości?
Polacy za oceanem są bardzo przywiązani do kraju przodków i do tradycji. Dlatego Święto Niepodległości jest tutaj także niezwykle uroczyście obchodzone.
Posłuchaj
– Polonia zawsze pamięta o zwycięskim końcu I wojny światowej i Święto Niepodległości obchodzone jest tu bardzo uroczyście. Zazwyczaj są to akademie w polonijnych szkołach i polonijnych organizacjach, msze w kościołach, złożenie wieńców pod pomnikami oraz podniesienie flag – opowiada Aleksandra Słabisz, dziennikarka polskich i polonijnych mediów z rejonu nowojorskiego.
Posłuchaj
W tym roku, ze względu na pandemię, uroczystości są jednak ograniczone. Dlatego odwołano akademie w szkołach, a Święto Niepodległości zostanie upamiętnione podczas zajęć, które w większości odbywają się przez internet. - Dużo uroczystości odbywa się na świeżym powietrzu: w miejscowościach, gdzie Polonia jest szczególnie liczna, polskie flagi zawisną przed ratuszem. Np. w Perth Amboy tak się stało już 8 listopada, a w Jersey City stanie się 12 listopada - wylicza polonijna dziennikarka.
Jak wiadomo "co kraj, to obyczaj", więc sposoby świętowania uzyskania (bądź odzyskania) niepodległości są bardzo różne. W jednych krajach są to uroczyste parady i defilady wojskowe, w innych – rodzinne pikniki i różnego rodzaju zabawy. Tak właśnie jest np. w Indonezji. Choć tu również nie brakuje też akcentów poważnych i uroczystych.
Posłuchaj
W Indonezji święto niepodległości obchodzi się 17 sierpnia. – To nie tylko jest święto narodowe, ale także rodzinne. 2-3 tygodnie wcześniej odbywają się różnego rodzaju lokalne, osiedlowe konkursy, a także zawody sportowe, tak, aby zwycięzcom wręczyć nagrody właśnie w dniu święta – opowiada Jadwiga Możdżer, studentka tańca, stypendystka rządu Indonezji. – Natomiast najważniejszym elementem oficjalnych obchodów, podobnie jak u nas, jest uroczyste wciągnięcie flagi na maszt – dodaje.
Posłuchaj
– To nie jedyne podobieństwo między naszymi państwami: polska flaga jest biało-czerwona, indonezyjska natomiast czerwono-biała. A godłem obu krajów jest orzeł. U nas jest to bielik, a w Indonezji sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż połączono wizerunek orła jawajskiego z wizerunkiem Karudy, mitycznego ptaka boga Wisznu – tłumaczy Jadwiga Możdżer.
***
Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 8.28, 8.42, 9.21
pr