Święta niepodległości w innych krajach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święta niepodległości w innych krajach
Flaga PolskiFoto: satynek/pixabay

11 listopada to w Polsce święto narodowe, więc obchodzimy je bardzo uroczyście. A jak tego dnia świętuje Polonia, np. w USA? A jak inne narodowości obchodzą swoje rocznice odzyskania niepodległości?


polonia NAC 1200.jpg
"Po dolary i wolność", czyli wielka epopeja emigracyjna

Polacy za oceanem są bardzo przywiązani do kraju przodków i do tradycji. Dlatego Święto Niepodległości jest tutaj także niezwykle uroczyście obchodzone.


Posłuchaj

4:47
Jak Polonia w USA obchodzi polskie Święto Niepodległości (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Polonia zawsze pamięta o zwycięskim końcu I wojny światowej i Święto Niepodległości obchodzone jest tu bardzo uroczyście. Zazwyczaj są to akademie w polonijnych szkołach i polonijnych organizacjach, msze w kościołach, złożenie wieńców pod pomnikami oraz podniesienie flag – opowiada Aleksandra Słabisz, dziennikarka polskich i polonijnych mediów z rejonu nowojorskiego.


Posłuchaj

2:27
11 listopada za oceanem: Veterans Day (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym roku, ze względu na pandemię, uroczystości są jednak ograniczone. Dlatego odwołano akademie w szkołach, a Święto Niepodległości zostanie upamiętnione podczas zajęć, które w większości odbywają się przez internet. - Dużo uroczystości odbywa się na świeżym powietrzu: w miejscowościach, gdzie Polonia jest szczególnie liczna, polskie flagi zawisną przed ratuszem. Np. w Perth Amboy tak się stało już 8 listopada, a w Jersey City stanie się 12 listopada - wylicza polonijna dziennikarka.

Jak wiadomo "co kraj, to obyczaj", więc sposoby świętowania uzyskania (bądź odzyskania) niepodległości są bardzo różne. W jednych krajach są to uroczyste parady i defilady wojskowe, w innych – rodzinne pikniki i różnego rodzaju zabawy. Tak właśnie jest np. w Indonezji. Choć tu również nie brakuje też akcentów poważnych i uroczystych.


Posłuchaj

5:39
Święto niepodległości w Indonezji (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Indonezji święto niepodległości obchodzi się 17 sierpnia. – To nie tylko jest święto narodowe, ale także rodzinne. 2-3 tygodnie wcześniej odbywają się różnego rodzaju lokalne, osiedlowe konkursy, a także zawody sportowe, tak, aby zwycięzcom wręczyć nagrody właśnie w dniu święta – opowiada Jadwiga Możdżer, studentka tańca, stypendystka rządu Indonezji. – Natomiast najważniejszym elementem oficjalnych obchodów, podobnie jak u nas, jest uroczyste wciągnięcie flagi na maszt – dodaje.


Posłuchaj

3:19
Polska - Indonezja: podobne flagi, podobne godła (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– To nie jedyne podobieństwo między naszymi państwami: polska flaga jest biało-czerwona, indonezyjska natomiast czerwono-biała. A godłem obu krajów jest orzeł. U nas jest to bielik, a w Indonezji sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż połączono wizerunek orła jawajskiego z wizerunkiem Karudy, mitycznego ptaka boga Wisznu – tłumaczy Jadwiga Możdżer.


***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 8.28, 8.42, 9.21

pr

Polecane