Chopin na jazzowo – koncert Leszka Możdżera. Posłuchaj

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chopin na jazzowo – koncert Leszka Możdżera. Posłuchaj
Leszek Możdzer Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Leszek Możdżer zadebiutował na polskim rynku fonograficznym w 1994 roku jako interpretator muzyki Fryderyka Chopina albumem "Chopin – impresje". Rok później zaprezentował swoje wersje utworów wybitnego kompozytora na naszej antenie w ramach cyklu "Chopin w Trójce". Koncert przypomnieliśmy w Święto Niepodległości 2020 roku. 


Mariusz Owczarek Leszek Możdżer 1200.jpg
Leszek Możdżer w Trójce o tegorocznym Enter Enea Festival

Posłuchaj

48:24
Archiwalny występ Leszka Możdżera w ramach cyklu "Chopin w Trójce" (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i po przejściu wszystkich szczebli edukacji, uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20. urodziny.


1200x660_15.przyst-niepodl_01a-1.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem, Billym Harperem, Dave’em Liebmanem, Adamem Pierończykiem czy Anną Marią Jopek

Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.

W 30-lecia powstania "Solidarności" oraz dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w ramach Solidarity of Arts 2010 w Gdańsku kompozytor przygotował widowisko jazzowe Od roku 2011 Leszek Możdżer jest Dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival.

Leszek Możdzer - koncert (Jedynka)/Polskie Radio


(mat. prasowe/kr)

Polecane