Zagadkowy internet i jego mniej jasne strony
2020-11-07, 09:11 | aktualizacja 2020-11-09, 06:11
W czasach pandemii życie dorosłych, ale także dzieci, w dużej mierze przeniosło się do sieci. A internet oprócz wszystkich fajnych i ciekawych rzeczy, ma także swoją ciemną, mniej ciekawą i mniej bezpieczną stronę. Jak się przed nią chronić, na co trzeba uważać?
Z roku na rok internet towarzyszył nam w coraz większym stopniu, jednak ograniczenia spowodowane przez pandemię koronawirusa sprawiły, że jego rola w naszym życiu jeszcze bardziej wzrosła. Dzięki niemu możemy się uczyć zdalnie albo spotykać się i rozmawiać z rodziną i znajomymi. Niestety, niesie to ze sobą także zagrożenia.
Posłuchaj
– Fakt, że obecnie tak dużo korzystamy z sieci, wiąże się także z zagrożeniem nadużywania, czy wręcz uzależnienia od internetu. Musimy wiec zadbać o umiar i równowagę między byciem on-line i off-line – mówi Łukasz Wojtusik z fundacji "Dajemy dzieciom siłę". – Powinniśmy być ze sobą w rodzinie, rozmawiać. Ale też zadbać o ruch, by przebywać na świeżym powietrzu – dodaje.
– W sieci jest dużo pozytywnych, fascynujących treści, z których można i warto korzystać. Jest jednak również wiele treści nieodpowiednich, które mogą budzić zaniepokojenie, negatywne emocje. I na to trzeba niezwykle uważać, aby odpowiednio szybko reagować – tłumaczy Łukasz Wojtusik.
Posłuchaj
Ponadto w audycji:
- Magdalena Komsta o śnie w kontekście spektaklu teatralnego Teatru Lalka we Wrocławiu pt. "Motyl";
- Karol Radziwonowicz, wybitny pianista o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.
- 24. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci i Młodzieży "Korczak";
- Festiwal Filmowy "Kino w trampkach".
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 8.11.2020
Godzina emisji: 9.06, 10.08
pr