10 lat Centrum Nauki Kopernik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
10 lat Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik na warszawskim PowiśluFoto: Shutterstock/ aquatarkus

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik, jedna z największych tego typu placówek w Europie, obchodzi 10-lecie istnienia. A wszystko zaczęło się jeszcze w latach 90. od Pikniku Naukowego na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie, organizowanego przez Polskie Radio Bis.

- Pomysłodawcą Pikniku Naukowego był fizyk teoretyczny prof. Łukasz Turski, który współpracował z Polskim Radiem BIS. Był to program kulturalny i popularnonaukowy szukający formuł, które pozwoliłyby słuchaczom zainteresować się i zrozumieć naukę. Bo nauka czasami ma to do siebie, że mówi językiem, który nie jest atrakcyjny dla publiczności - tłumaczy Robert Firmhofer, dyrektor CN Kopernik. 


Posłuchaj

9:53
Dyrektor Robert Firmhofer o 10-leciu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

- To było 23 lata temu. Byliśmy bardzo dumni, bo postawiliśmy 17 stanowisk namiotowych, w których swoje pokazy prezentowało 13 instytucji. Przyszło trzy tysiące osób, co uważaliśmy za wielki sukces - wspomina dyr. Firmhofer. - Potem te pikniki się rozrosły i były takie, na które przychodziło nawet 100 tys. osób w ciągu jednego dnia! - dodaje.

Centrum Nauki Kopernik - odkryj nas!/YouTube Centrum Nauki KopernikPosłuchaj

2:59
Odkrywanie sekretów nauki. Jak Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio organizują Piknik Naukowy (Tu Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Pan profesor Turski z nieustającym entuzjazmem wspiera popularyzację nauki. Od początku projektu jest przewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. I jest naszym wiernym przyjacielem, ale również krytykiem, jeśli uważa, że na coś trzeba zwrócić uwagę - śmieje się dyrektor CNK.

10. Urodziny Centrum Nauki Kopernik/YouTube Centrum Nauki Kopernik

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Data emisji: 5.11.2020
Godzina emisji: 12.30

pr


Polecane