Prywatne galerie sztuki i cyganeria PRL-u

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prywatne galerie sztuki i cyganeria PRL-u
Galeria Sztuki Alicji (P) i Bożeny Wahl założona w 1979 roku na warszawskim Żoliborzy przy ul. Ludwika Mierosławskiego 9, w willi zaprojektowanej specjalnie jako galeria, pracownia i dom mieszkalny w jednymFoto: PAP/Irena Jarosińska

Kilkadziesiąt lat temu wszyscy, którzy otrzymali dyplom magistra sztuki, mogli uważać się za uprzywilejowanych. PRL miał bowiem różne bonusy dla dyplomowanych artystów, a ten najważniejszy to brak przymusu podjęcia etatowej pracy. I tak narodziła się swoista "cyganeria PRL-u".

Jedynym, ale podstawowym jej problemem było utrzymać się na poziomie pozwalającym przetrwać i tworzyć. Trudno było zwłaszcza twórcom sztuk wizualnych, którzy nie mieli możliwości sprzedawania swoich prac w państwowych galeriach. Wyjątek stanowiła DESA. A pierwsze prywatne galerie z uprawnieniami do prowadzenia handlu powstały w latach 1977-78. 


Posłuchaj

52:58
Dyplomowani artyści: cyganeria PRL-u (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Zezwolenie nr 1 zostało wydane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki 14 lutego 1977 r. Na jego podstawie Piotr Nowicki w pawilonie przy u. Nowy Świat otworzył pierwszą w Polsce prywatną galerię sztuki - opowiada Katarzyna Włodarska, ekspertka sztuki współczesnej i wieloletnia redaktorka magazynu "Art & Business".

- Pan Piotr był nazywany "desperatem", bo wystąpił z taką propozycją w czasach, kiedy Przedsiębiorstwo Handlowe DESA miała praktycznie monopol. Ale warto też powiedzieć, że dwa kroki za nim zaistniały siostry Alicja i Bożena Wahl - dodaje.

Zmarła 19.10.2020 malarka Alicja Wahl, była postacią ważną i znaną w polskiej kulturze. Prywatna galeria początkowo sióstr Wahl w domu z ogrodem na Żoliborzu była najważniejszym salonem Warszawy końca lat 70. Tu bywał "cały świat", czyli ówczesna elita kulturalna.

- Szczególne było dla tego miejsca, że tu przenikały się różne środowiska sztuki. Same siostry Wahl były znakomitymi artystkami, ilustrowały wiele pomnikowych dzieł literatury światowej. To powodowało, że znały i przyjaźniły się z wybitnymi postaciami tamtego czasu, które u nich bywały - dodaje filozof i historyk sztuki Stefan Szydłowski.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Katarzyna Włodarska (ekspertka sztuki współczesnej, dyrektor Galerii aTAK), Stefan Szydłowski (filozof, historyk sztuki, założyciel Galerii Szydłowski)
Data emisji: 04.11.2020
Godzina emisji: 22.06

pr


Polecane