Niedziela Wszystkich Świętych w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niedziela Wszystkich Świętych w Trójce
Trójkowy ogródFoto: Barbara Marcinik

Co kilka lat w jednym dniu podwójnie świętujemy. W tym roku to właśnie pierwszolistopadowe święto. W kościele katolickim nie jest ono tożsame z Dniem Zadusznym, choć w tradycji świeckiej obchodzone jest właśnie jako Zaduszki. W Trójkowej wreszcie tradycji staramy się świąteczne dni inaczej traktować niż pozostałe, nawet jeżeli następuje owo spotkanie niedzieli z innym świętem.

Zadanie za każdym razem jest karkołomne, gdyż Trójka jest programem świeckim i pamięta o tym, że nie wszyscy jej słuchacze przeżywają ten czas w sposób religijny. Próbujemy stworzyć balans między sacrum i profanum, ale też wspominając tych, którzy odeszli między Zaduszkami, zachować równowagę między zadumą nad przemijaniem a uroczystym charakterem Wszystkich Świętych. Podobne starania podejmujemy np. w kolejne Wigilie Bożego Narodzenia, a szczególnie – Wielkanocy.


Posłuchaj

3:30:11
Wspomnienie ludzi teatru i filmu (Magazyn bardzo kulturlany)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pamiętamy wreszcie o okolicznościach, w jakich jesteśmy tego dnia słuchani. Mimo koniecznych w tym roku ograniczeń wielu spośród nas jest w drodze. Zakładamy więc, że tego dnia stajemy się "radiem towarzyszącym". Czy i tym razem spotykamy się z Państwem zarówno wierzącymi, jak i niewierzącymi? Z tymi, którzy w domu, i tymi, którzy w podróży?

W licznej niestety serii "Pożegnań" wspominamy m.in. ludzi teatru – Lecha Raczaka i Ludwika Flaszena, filmu i teatru – Pawła Królikowskiego oraz Wojciecha Pszoniaka, a także Jerzego Pilcha i Ewę Demarczyk.

Odświętny charakter dnia próbujemy oddać za pomocą muzyki, Trójkowej – jak najbardziej – ale też nieoczywistymi cytatami z polskiej poezji.

Nie zapraszamy, naturalnie, do nas gości, ale łączymy się z nimi, zadając także nie do końca oczywiste pytania. Kim są owi goście? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której dzielimy się z Państwem także naszymi archiwami.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzą: Barbara Marcinik i  Piotr Majewski
Wydawca: Wojciech DoroszMarek Pawlukiewicz, Kuba Sadowski 
Data emisji: 1.11.2020 
Godzina emisji: 11.06

Polecane