Maseczka jest niezbędna. Ale jaka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maseczka jest niezbędna. Ale jaka?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/FamVeld

Maseczka stała się nieodłącznym elementem naszej garderoby. Jednak maseczek jest bardzo wiele rodzajów: z różnych materiałów, w różnych kształtach, kolorach, cenach. Którą wybrać, aby była skuteczna? 

Materiałowa, chirurgiczna czy jednorazowa? A może antybakteryjna ze specjalnym zaworkiem? Pomysłów i możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Niektórzy preferują też przyłbice.


Posłuchaj

2:40
Która maseczka jest najlepsza? (Tu Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Zastanawialiśmy się z mężem, które maseczki wybrać, aby były skuteczne. Ale tych z filtrem na rynku jest bardzo mało i są bardzo drogie. Na dodatek wymagają dodatkowych wymiennych filtrów, co wiąże się z kolejnymi kosztami – mówi pani Katarzyna.

Nie powinno się używać maseczek z zaworkami: są one przeznaczone np. dla ratowników medycznych i mają ich chronić przed zakażeniem. Natomiast w maseczkach cywilnych chodzi o coś zupełnie przeciwnego: – Maseczka ma głównie chronić przed tym, że jeśli ja jestem chory, to nie zarażam innych –tłumaczy wirusolog dr Krzysztof Pyrć.

– Z maseczek cywilnych chirurgiczne są bardzo dobre, bo są szczelne i wypuszczają mało bioaerozolu. Ale tak naprawdę czymkolwiek zasłonimy usta, zmniejszy to ryzyko dla naszego otoczenia – dodaje dr Pyrć.

Czy maski działają?/YouTube Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Tu Trójka
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 28.10.2020
Godzina emisji: 16.20

pr

Polecane