Miłość silniejsza niż strach. Reportaż Romy Leszczyńskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłość silniejsza niż strach. Reportaż Romy Leszczyńskiej
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/aslysun

Łódzkie hospicjum perinatalne to jedna z niewielu tego typu placówek w Polsce. To tu otacza się kompleksową opieką medyczną i psychologiczną kobiety, które decydują się urodzić śmiertelnie chore dziecko. Śmierć noworodka – najpóźniej kilka tygodni po porodzie – jest nieunikniona.

Hospicja perinatalne to miejsce pomocy dla kobiet, które zdecydowały się donosić ciążę i urodzić, mimo że wykryto wadę letalną płodu. Najczęściej diagnozowanie schorzenia to zespół Pataua, zespół Edwardsa, zespoły wad wrodzonych, wady narządów i układów wewnętrznych. Tutaj kobietom i ich rodzinom udziela się wsparcia zarówno medycznego, psychologicznego, jak i duchowego.


Posłuchaj

14:56
Hospicjum perinatalne w Łodzi (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

– Podczas badania USG pan profesor wykrył wadę letalną płodu, wadę śmiertelną. Powiedział, że jeżeli ta ciąża przebiegnie do końca, bo może być tak, że wszystko zakończy się wcześniej, to dziecko albo urodzi się martwe, albo będzie żyć krótką chwilę – opowiadają rodzice dziecka, którzy zdecydowali się na donoszenie ciąży. – Niewiele ludzi rozumiało nasz wybór. Bliscy, znajomi, nawet rodzina mówili, że niepotrzebnie się tutaj męczymy, poświęcamy, wręcz katujemy – dodają.

– Doświadczenie moje i wielu psychologów pokazuje, że to jest decyzja, która oznacza, że rodzice podejmują ryzyko skonfrontowania się z doświadczeniami, sytuacjami, które często przerastają naszą wyobraźnię. Jest niezwykle ważne, aby w takiej sytuacji czuli, że nie będą sami – mówi psycholożka z hospicjum perinatalnego w Łodzi.


***

Reportaż archiwalny z 2015 "Miłość silniejsza niż strach"
Autorka: 
Roma Leszczyńska
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 14.13

pr

Polecane