Będzie pan zadowolony, czyli miało być pięknie, solidnie i tanio...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Będzie pan zadowolony, czyli miało być pięknie, solidnie i tanio...
Mieszkanie jednego z bohaterów reportażuFoto: Katarzyna Handerek

W internecie można znaleźć mnóstwo filmików dokumentujących "genialne dokonania" różnorakich specjalistów i fachowców z bożej łaski. I byłoby to zabawne, gdyby nie fakt, że często kryje się za tym dramat ludzi, którzy stracili także pieniądze. Więcej, czasami pojawia się nawet przemoc!

Historie naszych bohaterów – Marzeny, Anny, Piotra, Karoliny i Jakuba – łączy jedno: zaufali niewłaściwym ludziom. Pseudofachowcy narazili ich na utratę pieniędzy, zniszczenie mieszkania lub domu. Nie mieli oporów, by posunąć się do przemocy psychicznej, a nawet fizycznej!


Posłuchaj

12:18
Koszmar zamiast mieszkania marzeń (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Ekipy remontowe wybierali najczęściej z internetu. Rzekomi fachowcy przedstawiali im swoje (lub cudze, bo trudno było to zweryfikować) realizacje. W sieci wszystko wydawało się piękne, profesjonalne, estetyczne. Niestety, prawda szybko okazywała się zupełnie inna. 

Czas spędzali najczęściej na piciu procentowych trunków, a "ciężką" pracę kończyli wczesnym popołudniem. W śmieciach bez wstydu zostawianych w remontowanych mieszkaniach, można było znaleźć puszki po piwie lub "małpki". Przekroczenie ustalonego terminu nie stanowiło dla nich problemu, potrafili też szantażować zleceniodawcę, że następnego dnia przyjdą do pracy tylko, gdy dostaną podwyżkę.

Marzena przeżyła prawdziwy dramat, gdy przypomniała kierownikowi budowy o przekroczonym terminie oddania mieszkania i wskazała brak postępów prac. Została wulgarnie zwyzywana i siłą wyrzucona przez mężczyznę z jej własnej kawalerki!

Pseudofachowcy najczęściej oskarżają swoich zleceniodawców o zażywanie leków, sugerują choroby psychiczne. Na dodatek kpią z nich, nie wierząc, że ktokolwiek zgłosi sprawę na policję. Rzeczywiście, to zastanawiające, że nawet Anna i Karolina, wydawałoby się twarde góralki, nie zgłosiły na policję, że stolarz wziął pieniądze i nie przywiózł mebli. Czy to strach przed zemstą? Oszuści znają ich adresy i dane osobowe...


***

Reportaż "Pseudofachowcy"
Autorka: Katarzyna Handerek
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Polecane