Zadzwoń do historii. Wyjątkowa akcja w Szczecinie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zadzwoń do historii. Wyjątkowa akcja w Szczecinie
Projekt artystyczny Moniki Szpener "Uwaga historia/alternatywna historia Szczecina”" przy Bramie Królewskiej Foto: PAP/Marcin Bielecki

Niezwykła budka telefoniczna stanęła przed Bramą Królewską w Szczecinie. Nie trzeba mieć żetonów ani karty telefonicznej. Po wybraniu numeru możemy odsłuchać historii jednego z mieszkańców miasta.  

– Budka to archetyp magicznego pomieszczenia, który był już wielokrotnie wykorzystany w popkulturze, choćby w dużych realizacjach hollywoodzkich m.in. w "Matrixie", gdzie dzwoniąc z budki, bohaterowie przenoszą się ze świata cyfrowego do realnego i odwrotnie – wyjaśnia Monika Szpener, twórczyni projektu. 


Posłuchaj

2:51
Jaki Szczecin pamiętają jego mieszkańcy? (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zaznacza, bardzo jej zależało, aby historie, które można odsłuchać, były opowieściami jednostkowymi. – To jakby nasz wewnętrzny obraz tego miasta – ocenia. – To są bardzo różne historie. Roboczy tytuł projektu brzmiał "Alternatywna historia Szczecina" – mówi Małgorzata Frymus, dziennikarka, która zbierała relacje szczecinian. – Chodziło o to, że każdy z nas nosi w sobie inne historie. Chcieliśmy je zebrać. One pokazują, że żyjemy nie tylko wielką historią, ale także tą zwykłą, codzienną, która składa się z naszych przeżyć - dodaje. 


fot. PAP/Marcin Bielecki fot. PAP/Marcin Bielecki

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Agata Rokicka
Data emisji: 16.10.2020
Godzina emisji: 16.50

gs

Polecane