Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttersock.com/Mr_Mrs_Marcha

Co roku ponad 10 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do oceanów. Naukowcy uważają, że widzimy zaledwie jeden procent z nich: te, które unoszą się na powierzchni wody. Pozostałe 99 procent trafia w głębiny. I do żywych organizmów.

Dla wyobrażenia sobie skali możemy przyjąć, że co minutę do morza lub oceanów trafia cała ciężarówka wypełniona plastikowymi odpadami. Odpowiedzialni za to są ludzie, którzy pozostawiają odpady na plażach i w okolicach wody. 


Posłuchaj

2:37
Mikroplastik zatruwa oceany i ludzi
+
Dodaj do playlisty
+

Ekolog Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami z całej Polski przez 10 miesięcy sprzątał polskie wybrzeża w ramach programu "Bałtycka odyseja". Zebrał kilkadziesiąt ton odpadów. Teraz pora na ich segregację i analizę. 

Are Microplastic in Our Water Became a Macroproblem?/YouTube National Geographic


– Zdecydowana większość są to odpady opakowaniowe: butelki, puszki, woreczki, kubeczki, kartoniki, papier, folia. Niezależnie od śmieci, które zostawiają turyści, morze wyrzuca również to, co już wcześniej do niego trafiło. I tu pojawia się problem mikroodpadów czy mikroplastiku – mówi organizator akcji. 

Pojawienie się tego wieloryba zszokowało cały świat/YouTube Niesamowite Fakty


– Mikroplastik to drobne cząsteczki plastiku, które mają średnicę mniejszą niż pięć milimetrów – tłumaczy Katarzyna Guzek z Greenpeace. – Skorupiaki, ryby, ptaki morskie bardzo często mylą je z jedzeniem i zjadają ich duże ilości – dodaje.

Te organizmy, pełne mikroplastiku stanowią potem pokarm dla większych zwierząt. A one dla jeszcze większych. – Wiadomo, kto jest na szczycie tej drabiny: ja i słuchacze Trójki – podsumowuje Dominik Dobrowolski.

Walka z odpadami plastikowymi: co robi Unia Europejska?/YouTube Parlament Europejski w Polsce

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 12.19

pr

Polecane