Jak w XIX wieku Europejczycy postrzegali Afrykę i Azję?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak w XIX wieku Europejczycy postrzegali Afrykę i Azję?
Podróżnik Kazimierz Nowak w rozmowie z członkami plemienia Kijoku. Według opisu redakcji jest to fotografia wykonana przez Kazimierza Nowaka w trakcie jego podróży przez Afrykę w roku 1935Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Nowa wystawa stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie - "Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi". Opowiada o tym, jak postrzegano te kontynenty przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku. Wśród eksponatów m.in. strój ceremonialny królowej królestwa Bakuba.

– Scenariusz wystawy afrykańskiej jest osnuty wokół losów Polaków, którzy związali swój los z Afryką przez ostatnie 130 lat. Leopold Janikowski w 1889 roku otworzył pierwszą wystawę etnografii afrykańskiej w Warszawie. Przedstawił blisko 1700 obiektów, które niestety zaginęły lub zostały zniszczone podczas wojny – opowiada kurator wystawy Dariusz Skonieczko.


Posłuchaj

5:58
Nowa ekspozycja stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jak była postrzegana Afryka w XIX wieku? Jako dziki kraj, gdzie rządzą czarownicy, gdzie są dzikie bestie. Ale nasi rodacy zadawali temu kłam: pierwsza polska wyprawa, w której uczestniczył Leopold Janikowski, to była wyprawa trzech przyjaciół. Weszli na 100 km w głąb Kamerunu, zaprzyjaźnili się z miejscowymi władzami, byli zapraszani do narad plemiennych – mówi Dariusz Skonieczko.

Strój królowej Bakuba/YouTube Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie


– Podróżowanie, przemieszczanie się stało się też motywem przewodnim wystawy azjatyckiej. Podróżujemy po Azji za pomocą... butów. Mamy mnóstwo par butów, bardzo ciekawych, zupełnie odmiennych od europejskich – opowiada kuratorka Ewa Małkowska-Bieniek. – Jednocześnie pokazujemy, że ta droga w ujęciu azjatyckim to jest także ścieżka własnego rozwoju, konfucjańskie tao – tłumaczy.


Posłuchaj

3:06
Nowa ekspozycja stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie cz. 2 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Taką ścieżką jest ścieżka japońskiego miecza, kendo. Pokazujemy ciekawy wybór mieczy japońskich, głównie z XIX w., ale są też XVIII-wieczne. Te miecze są całościowo eksponowane, jak i mamy też sporą kolekcję gard, po japońsku – suba. One są dekorowane w sposób charakterystyczny dla symboliki krajów azjatyckich – mówi Ewa Małkowska-Bieniek.

Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi/YouTube Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Majewski
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 13.23, 13.38

pr

Polecane