Głód na świecie: czy ten problem można rozwiązać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Głód na świecie: czy ten problem można rozwiązać?
Na świecie głoduje blisko miliard ludziFoto: Pixabay

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego za walkę z głodem. Mimo to, a może właśnie dlatego, warto zadać pytanie: dlaczego teraz zdecydowano, że największym problemem świata jest głód? Czy tegoroczna nagroda nie jest po prostu przypadkiem świadczącym o braku rozeznania noblowskiego jury wśród kandydatur?

Martin Caparros, autor książki "Głód", napisał: "To, że tylu ludzi ma co jeść każdego dnia – to cud, że tylu nie ma – to podłość". Jednak już od lat 80. XX w. i słynnego koncertu Live Aid świat cywilizowany wie, że w pewnych rejonach Afryki cyklicznie występuje problem z codziennym wyżywieniem milionów ludzi. Pas Sahelu – to tam niemal co rok pojawia się widmo głodu i niedożywienia. Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla skłania też do pytania: czym jest głód w XXI wieku?


Posłuchaj

49:51
Czy tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla pomoże w ograniczeniu problemu głodu na świecie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Przypomnijmy: głód był problemem ludzkości od zawsze. A od rewolucji przemysłowej w połowie XIX w. tym problemem być przestaje. Oczywiście, wg wyliczeń dzisiaj głoduje ok miliarda ludzi na całym świecie, ale kiedyś głodowało 90 procent całej ludzkości! – mówi Agaton Koziński, z-ca redaktora naczelnego magazynu "Wszystko Co Najważniejsze". – Tak więc można powiedzieć, że w walce z głodem poradziliśmy sobie znakomicie – dodaje.

– Nie zgadzam się. Fakt, przez kilka dekad globalny poziom niedożywienia niemrawo, ale jednak systematycznie malał. Jednak ten trend odwrócił się w 2015 roku: to są skutki konfliktów zbrojnych w Jemenie, Syrii, Sudanie Południowym, ale też katastrofalny kryzys w Wenezueli. Plus zmiany klimatyczne na całym świecie – oponuje Rafał Grzelewski, rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP)/YouTube Centrum Dialogu i Współpracy UW


– Nagrody Nobla można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze są "w tempo", są formą podsumowania danego roku za bardzo ważne dokonanie. Sztandarowym przykładem może być nagroda dla Jasera Arafata i Icchaka Rabina za pokojowe porozumienie z Oslo – tłumaczy publicysta. 

– I są nagrody wizjonerskie. To odnosi się np. do Lecha Wałęsy. Wydawało się, że Nobel w 1983 roku, już po "karnawale Solidarności", to nagroda "na otarcie łez". Tymczasem to była nagroda nadziei pokładanej w przywódcy Solidarności, że dokona jeszcze czegoś więcej. I tak właśnie się stało: nie miałby takiej siły i autorytetu przy Okrągłym Stole, gdyby nie Pokojowa Nagroda Nobla – kontynuuje Agaton Koziński.

Światowy Program Żywnościowy z Pokojowym Noblem. Dr Zajączkowski: zwrócenie uwagi na problem/YouTube Geopolityka

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Agaton Koziński (z-ca redaktora naczelnego magazynu "Wszystko Co Najważniejsze"), Rafał Grzelewski (rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej)
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 21.09

pr

Polecane