"Magnezja" - wybuchowa produkcja Macieja Bochniaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Magnezja" - wybuchowa produkcja Macieja Bochniaka
Dawid Ogrodnik i Mateusz Kościukiewicz w filmie "Magnezja" Macieja Bochniaka Foto: Materiały prasowe

Już sama obsada filmu może wzbudzić emocje: w rolach głównych Dawid Ogrodnik i Maciej Kościukiewicz, a obok nich m.in. Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, wśród przemytników na pograniczu polsko-sowieckim. Tu nie będzie "miękkiej gry"! 

– Rzuciliśmy się na kino gatunkowe, czyli western i kino gangsterskie. "Magnezja" jest więc przesycona ich atrybutami: mamy pościgi konne, strzelaniny, bójki. A więc wszystko to, co uwielbiamy w takim kinie, a u nas dosyć rzadko jednak jest realizowane – tłumaczy Maciej Bochniak.


Posłuchaj

5:13
Maciej Bochniak opowiada Ryszardowi Jaźwińskiemu o swoim najnowszym filmie "Magnezja" (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– W kinie konwencji stawiam na wyrazistość postaci. Uwielbiam kino, w którym postać, wchodząc w kadr, od razu niesie ze sobą odpowiednie emocje i skojarzenia. I w ich ramach przechodzi odpowiednią przemianę – mówi reżyser. I dodaje, że kręcąc "Magnezję", inspiracji szukał u Sergia Leone, klasyka spaghetti westernów i kina gangsterskiego. (Spaghetti western lub macaroni western to potoczna nazwa nurtu we włoskiej i hiszpańskiej kinematografii, dla produkcji o sporej dawce brutalności, czarnego humoru i moralnego nihilizmu. Filmy te powstawały głównie w latach 60. i 70. ubiegłego wieku i były zwykle kręcone przy niskim budżecie). 

Swego czasu mianem "eastern" określano filmy realizowane w poetyce westernu, ale dotyczyło to produkcji kręconych i rozgrywających się gdzieś na stepach Azji i na wschodzie Europy, np. w Bieszczadach. Można powiedzieć, że Maciej Bochniak w jakimś sensie wpisał się w ten nurt, choć oczywiście zdecydowanie unowocześnił i poszerzył jego formułę. 

"Magnezja" to film zrealizowany z wielkim rozmachem, nie tylko jeśli chodzi o obsadę: – Scenę finałowej bójki kręciliśmy pięć dni, koncentrując się przede wszystkim na scenach kaskaderskich – opowiada Maciej Bochniak.

Magnezja – teaser PL (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Maciej Bochniak (reżyser filmu "Magnezja")
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 12.42

pr


Polecane